Mutfağın olmazsa olmazlarından olan buzdolabı sayesinde, besinlerimizi güvenle saklayabiliyoruz. Ancak buzdolabı kullanırken yapılan bazı hatalar, elektrik faturasının cep yakmasına neden olabiliyor.

Buzdolabını kullanırken en sık gözden kaçan hata contaların kontrol edilmemesidir. 

Sürekli aç-kapa yapılmasından dolayı yıpranan buzdolabının kapı contaları, yenilenirse soğuk havayı içeride daha iyi tutar ve dışarı sızmasını önler.

Boya değil bitkisel yağ! Beyaz saçları 1 gecede özüne döndüren İbn-i Sina önerisi Boya değil bitkisel yağ! Beyaz saçları 1 gecede özüne döndüren İbn-i Sina önerisi

Buzdolabı contalarının bozuk olduğunu anlamak için conta ile kapı arasına bir parça kağıt koymanız yeterli olabilir. 

Kağıdı çıkarırken direnç hissederseniz conta iyi durumda denilebilir. Ancak çok kolay çıkıyorsa contanın temizlenmesi veya değişmesi gerektiğini anlamına gelir.

Mutfağı karanlık bırakmak da contaların ne durumda olduğuna yardımcı olabilir. Akşam vaktinde hava kararmışken buzdolabınızın içine el feneri koyup buzdolabının kapağını kapatın.

Eğer içerden ışık sızıyorsa contaların artık sıkı olmadığını anlayabilirsiniz ve bu duruma hemen müdahale etmeniz gerekebilir.

Contaların daha sıkı olması, elektrik faturasından tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Buzdolabının mutfakta yer aldığı yer de elektrik faturanız için oldukça önemlidir. 

Bu yüzden güneşe maruz kalan bir yere, fırının ya da bulaşık makinesinin yanına koymayın. 

Çünkü buzdolabının ısınması onun daha fazla ısınması ve güç harcaması anlamına gelir. Bu sebeple buzdolabınızı serin ve gölgeli bir yere koymanız sizin için daha iyidir.

Son dönemlerde buzdolaplarının dondurucu kısımları genellikle alt bölmede yer alıyor. 

Ancak yapılan araştırmalara göre buzdolaplarında enerji verimliliği açısından dondurucunun üste olanını tercih etmek gerekiyor. Böylece buzdolabınız yüzde 10 ila 25 daha az enerji yakar.

Yeni bir buzdolabı almak kısa vadede bütçenize zarar verse de eski buzdolapları elektrik faturalarına yük oluyor. Yeni bir buzdolabı almak, güç tüketimini yüzde 40'a kadar azaltabilir.

Buzdolabının sıcaklığının çok düşük olması onu daha verimli kullanıyormuşsunuz gibi hissettirebilir ancak bu soğukluğa erişmek için buzdolabı daha fazla güç tüketir. Cihazı, çok yüksek soğuklukta kullanmamaya özen gösterin.