• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062

  Büyükelçilerden protesto

  17.02.2008 12:57
  Emekli büyükelçilere Köşk’te bir törenle plaket vermek isteyen Cumhurbaşkanı Gül, davetli 70 elçinin yarısının gelmeyeceğini bildirmesi üzerine töreni erteletti.
  Büyükelçilerden protesto
  Büyükelçilerden protesto Büyükelçilerden protesto Büyükelçilerden protesto

  Büyükelçilerin bir kısmı kendilerine haksızlık yapıldığı, bir kısmı da Gül"ün Cumhurbaşkanlığını içlerine sindiremedikleri için davete katılmayacağını iletti.

  YAKIN dönemde emekli olan büyükelçileri Çankaya Köşkü"nde, Türkiye Cumhuriyeti"ne yaptıkları hizmetlerden dolayı bir plaketle ödüllendirmek isteyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, davetli elçilerin yarısının protestosu ile karşılaştı. Hürriyet Gazetesinin haberine göre bu protesto üzerine 22 Şubat için planlanan tören, mayıs ayına ertelenmek zorunda kaldı.

  Hürriyet"in edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, yakın kurmaylarına tören için hazırlıklara başlanması talimatı verdi. Gül"ün programı da dikkate alınarak, tören için uygun tarih olarak 22 Şubat belirlendi. Bu törenin ardından Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Müsteşar Ertuğrul Apakan"ın da emekli büyükelçileri yemekte ağırlaması öngörüldü.

  ÜÇ AYRI GÖRÜŞ

  Köşk tarihi belirledikten sonra, davetiyeleri hazırlamak için Dışişleri"nden listesini aldığı emekli büyükelçileri telefonla arayarak törenden haberdar etmeye başladı. Ancak aranan 70 emekli büyükelçiden bir bölümü, "Başında kim olursa olsun, devletin en üst makamının davetine icabet edilir" anlayışından hereket ederek, böyle bir törene katılacağını bildirdi. Ancak bir grup, Dışişleri"nde görev yaptıkları sürede gerek atamalarında, gerekse başka alanlarda kendilerine haksızlık yapıldığını vurgulayarak, bu törene katılmayacaklarını bildirdi. Bir başka grup ise hem Gül"ün Cumhurbaşkanı seçilme süreci, hem de Gül"ün Cumhurbaşkanı olmasını içine sindiremediğini belirterek, kendisinden plaket almayacağını iletti.

  ZORUNLU ERTELEME

  Bunun üzerine Köşk, 22 Şubat tarihli davetiye basımından vazgeçti. Geleceklerini belirten büyükelçiler için törenin mayısta yapılması planlandı. Kesin tarihin de daha sonradan belirlenmesi kararlaştırıldı. Törenin Cumhurbaşkanlığı yerine Dışişleri Bakanlığı"nda yapılması üzerinde de duruluyor.

  FARKLI GÖRÜŞ

  Gül"ün davetli listesinde yer alan Washington eski Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, "Devletin en üst makamından gelen davete icabet edilmesi gerekir" dedi. Dışişleri"nden ayrılan Deniz Bölükbaşı da, kendisine davetin geldiğini belirterek, "Köşk"ün davetlerine gidiyorum. Ancak o tarihte Türkiye"de olmayacağım" dedi.

  CHP: BİREYSEL KARAR

  Dışişleri eski müsteşarlarından CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de, "Köşk"e çıkmayan eski mesai arkadaşlarımın bireysel kararıdır. Herkesin saygı göstermesi gerekir" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim