• BIST 108.750
 • Altın 153,321
 • Dolar 3,8341
 • Euro 4,5139

  Büyükelçi Aydın'da

  23.07.2008 17:00
  Türkiye ile Avustralya arasında iyi bir ticari ilişkinin kuruluğuna işaret eden Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 1 milyar YTL seviyelerine ulaştı” dedi.
  Büyükelçi Aydında
  Büyükelçi Aydın'da Büyükelçi Aydın'da Büyükelçi Aydın'da

  Türkiye ile Avustralya arasında iyi bir ticari ilişkinin kuruluğuna işaret eden Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 1 milyar YTL seviyelerine ulaştı” dedi.
  Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye"de göreve başlayan Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle, Aydın Valisi Mustafa Malay"ı ziyaret etti. Valilik Makamında gerçekleşen ziyarete Doyle"nin siyasi ve ekonomik danışmanı Oytun Deliktaş da katıldı.
  Ziyarette konuşan Vali Mustafa Malay, Avustralya"nın dünyanın en büyük kıtalarından bir tanesi olması bakımından çeşitli ülkelerden bir çok insana ev sahipliği yaptığını söyledi. Doyle"nin daha çok kısa bir süre önce göreve başlamasına rağmen Türkiye"nin bir çok bölgesini gezmiş olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Malay, Avustralya Büyükelçisini Aydın"da ağırlamaktan ötürü büyük bir mutluluk duyduğunu kaydetti. Artan ulaşım imkanları sayesinde bir birine çok uzak alan Avustralya ve Türkiye arasının artık çok kısa bir mesafeye dönüştüğünün altını çizen Malay, “Avustralya çok sayıda Türk işadamı olduğu gibi ülkemizde de yatırım yapan Avustralyalı işadamları var. Türkiye gibi yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin bir ülke olan Avustralya da tüm dünyaya hizmet ediyor. Son dönemde iki ülke arasındaki ilişkiler çok samimi ve sıcak bir ortamda hızla gelişmeye başladı. Diplomatik konularda da işbirliğinin sağlanması ticaret hacminin artmasına olumlu yönde etki yapıyor. Ben bugüne kadar Avustralya ya gitme fırsatı bulamadım. Ama en kısa sürede ülkenize gelerek başta Sdney olmak üzere Avustralya"yı tanımak istiyorum” diye konuştu.
  Aydın"da olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle de, bu ziyaretinin bölgeye yaptığı ilk resmi ziyaret olduğunu kaydetti. 20 yıldan bu yana turist olarak başta Aydın olmak üzere Türkiye"nin birçok bölgesini görme fırsatı bulduğuna değinen Doyle, şöyle konuştu: “Tekrar burada olmaktan dolayı mutluyum. Türkiye ile Avustralya arasında 10 yıllar öncesine dayanan sıcak ilişkiler çok güzel ve iyi seviyede gelişmeye devam ediyor. Ticari alanda da devam eden iş birliklerimiz var ve bu ilişkilerde de önemli mesafeler alındı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 1 milyar YTL seviyelerine ulaşmıştı. Avustralya"da yaşayan Türkler iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu yıl ikinci en büyük eyaletimiz olan Victoria şehrinde yaşayan Türklerin Avustralya"ya göç etmelerinin 40"ıncı yıl dönümü dolayısıyla hazırlamış oldukları bir sergiyi açtık. Büyük beğeni toplayan bu sergi, ikili ilişkilerin geliştirilmesinde aktif bir rol pynadı”
  Yapılan konuşmaların ardından Vali Malay, Avustralya Büyükelçisi Doyle"ye üzerinde Aydın"ın tarım ürünleri ve Aydın Efesinin simgelediği bir plaket ile ilde yetişen tarım ürünlerinin yer aldığı bir sepeti hediye etti. Aldığı hediyeler için Malay"a teşekkür eden Doyle"de, Vali Malay"a Avustralya"yı tanıtan bir kitap armağan etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim