• BIST 98.991
 • Altın 219,616
 • Dolar 5,5588
 • Euro 6,4154

  Büyük Menderes Üstüne Yapılan Köprüler

  04.12.2017 08:30
  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Değerli okuyucularım ekonominin olmaz ise olmazı insanların ürettiği malları pazarlara ulaştırılması için en önemli unsuru karayolu, demiryolu, havayolu çok önemli.

  İstanbul’un hayatında olmazsa olmazı, İstanbul Boğazında iki kıtayı birleştiren,

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Köprüsü, Yavuz Selim Köprüsü ayrıca Gebze Yalova arasını birleştiren Osman Gazi köprüsü.

  İşte bu köprüler ülkemizin can damarları. Ekonomimizin ana öğelerinden.

  Fatih Köprüsü, Yavuz Selim Köprüsü, Osman Gazi köprüsü AK PARTİ iktidarında yapıldı.

  Emeği geçen herkese özellikle Ak Parti Hükümetine, İstanbul ve Türk halkı teşekkür etmekte.

   

  AYDIN İLİNDE YAPILAN KÖPRÜLER,

  Değerli okuyucularım, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimi altında bulunan, Büyük Menderes Nehri, Aydın ilini yaklaşık 180 km boyunda bu nehir Aydın ilini karpuz gibi ikiye bölmekte.

  Aydın ilini diğer illere bağlayan devlet karayolu ve demiryolu ise, Karacasu, Kuyucak Bozdoğan, Çine, Yenipazar, Karpuzlu Koçarlı’nın karşı tarafındadır. Bu akstaki insanlar Büyük menderesin yatak değiştirmesi sonucu tarlaları karşı tarafta kalmaktadır. Aydın ve Nazilli iline ulaşmakta çok büyük zorluk çekiyorlar, ürünlerini pazarlayamıyorlar ve ekonomik yönden maalesef gelişmemişlerdir.

  Yenipazar halkı yıllarca Nazilli’ye veya Sultanhisar’a, Atça’ya geçebilmek için delicesine akan Büyük menderes nehrini geçebilmek için sal tabir edilen ulaşım aracını kullanmış sayısız ölü vermiştir.

  Şimdilerde bile Menderes üstündeki köprü 1956 yılında yapılmış bugün ömrünü doldurmuştur.

   

  KUYUCAK YAMALAK KÖPRÜSÜ VE DALAMA YÖRÜK ALİEFE KÖPRÜSÜ

  2017 yılında yukarıda söylediğim sebeplerden ötürü Karacasu, Kuyucak Bozdoğan, Çine, Yenipazar, Karpuzlu Koçarlı ekonomisinin gelişmesi için esas olan köprülerin mutlaka yapılması gerektiğini gören Aydın Büyükşehir Belediyesi gerekeni yapmıştır.

   

  Değerli okuyucularım, tarafsız olarak düşünün. Gelmiş geçmiş hiçbir siyasi iktidar Aydın ilinin Menderesin karşı tarafında bulunan, Karacasu, Kuyucak Bozdoğan, Çine, Yenipazar, Karpuzlu ve Koçarlı’nın köprüleri ile kimse ilgilenmemiştir. Mesela Yenipazar köprüsü 1956’ya kadar tahta köprüydü. Onu da 1956 yılında Demokrat Parti yapmıştır.

  Ama lafa gelince herkese atıp tutar. AK Parti iktidarında da bu devam etmiştir. Şimdilerde Denizli Oto yolu yapılacak diye siyasi iktidarların milletvekilleri bol bol vaat ederler ama yine bir şey yok.

  Menderes’in sağ aksında bulunan Efeler Bölgesi ve Umurlu, hızla şehir yapısı itibariyle ovaya kaymaktadır. Bunun yerine bu Kuyucak Yamalak Köprüsü ve Dalama Yörük Ali Efe vasıtasıyla şehri Dalama aksına kaydırmak gerekir. Hem deprem açısından güvenli bir aks oluşacak hem de yerleşim alanları şehirler burada oluşacaktır.

  Büyük Ova projesi ile artık ovada pek bir şey yapmak mümkün değildir.

  Büyükşehir Belediyesinin 1/100.000’lik planlarında Bakanlık ile yapacağı çalışmalarda şehirleri ovaya kaydırmak yerine, Karacasu, Kuyucak Bozdoğan, Çine, Yenipazar, Karpuzlu, Koçarlı aksında şehri yapılaştıracak planları acilen gündeme getirmelidir.

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1538 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim