• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Bütün leylekler Avşar'a

  08.08.2009 07:38
  Leylek dostu olarak tanınan Aydın’ın Söke ilçesinde bağlı Avşar köyüne bu yıl 304 geçici konuk geldi.
  Bütün leylekler Avşara
  Bütün leylekler Avşar'a Bütün leylekler Avşar'a Bütün leylekler Avşar'a

  Leylek Dostu Avşar köyü, leylek koruma çalışmaları yapılan pilot bir yerleşim birimi. 16 yuva ve bu yıl meydana gelen yavrularla birlikte 80"e yakın leyleğin bulunduğu Avşar köyünde 2 gündür büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Avşar köyünün hemen altındaki araziler kışın Büyük Menderes Nehri"nin taşması nedeniyle bir göl şekline girmekte, yazın sular çekildikten sonra da tarla olarak kullanılıyor. Hareketliliğin nedeni ise Avşar köyüne 304 konuk leyleğin gelmesi.
  Avşar köyüne ilk kez dışarıdan bu kadar çok leyleğin gelmesi, köylüleri de şaşırtmış durumda. Köylerinde yuva yapan leyleklerin Mart ayında gelip, Ağustos ayının sonunda gitmelerine alışkın olan Avşar köylüleri, yüzlerce leyleği birarada görünce, leylekleri takip etmeye başladılar. Avşar Köyü Muhtarı Kerim Uyanık, “ Bu leylekler iyi ki bizim ektiğimiz ürünleri yemiyorlar. Yoksa mahvolmuştuk. Aksine bizim için tüm zararlıları temizliyorlar. Çiftçilerimiz için çok faydalı kuşlar” dedi.

  ELEKTRİK TELLERİ LEYLEKLERİN DÜŞMANI
  Gündüzleri Azap Gölü kıyısında, pamuk tarlaların arasındaki kanallarda beslenen leylekler, gecelemeyi Avşar Köyü"ndeki evlerin çatılarında ve elektrik direklerinde geçiriyor. Leylek trafiği yoğun olunca, gecelemek için Avşar köyü"ne akın eden leyleklerden bazıları elektrik tellerine çarparak yaşamlarını yitiriyor. Dün gece 4 leylek elektrik tellerine çarpılarak öldü. Avşar Köyü"nde Nisan ayından bu yana ölen leyleklerin sayısı ise 15"i buldu. Leylekler çok olunca, asfalt yolda bile gezmeye başlarken, leyleklerden bazıları ise Beşparmak Dağları"ndan maden taşıyan kamyonların altında ezilme tehlikesi geçiriyor, Maden kamyonları, Azap Gölü kıyısından geçerken sürat yapmamaları için Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından uyarıldı.
  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, “Avrupa'da üreyen leylek nüfusunun büyük çoğunluğunun Anadolu üzerinden göç etmesi nedeniyle, leyleklerin varlığını sürdürebilmesi açısından ülkemiz çok önemli bir noktadadır. O nedenle ülkemizdeki sulakalanlar, leylekler için daha fazla önem taşımaktadır. Sulakalanlar özellikle sonbahar göçlerinde yeşilliğin ve canlılığın sürdüğü yerler olduğu için, leyleklerin beslenebilmelerine olanak sağlamaktadır. Göç yoluculuğu sırasında kuzeydeki alanlarda beslenebilecekleri ortam bulamayan leyleklerin, Avşar köyü civarında tarlaların arasındaki kanallar ve Azap Gölü"nde beslenme ortamı bularak ve gecelemeyi yapabilecekleri güvenli bir yer olmasından dolayı Avşar köyünü seçtiklerini tahmin etmekteyiz” diye konuştu.
  Leylek Dostu bir köy olması ve leyleklerin Avşar"ı toplanma merkezi olarak seçmelerinin daha farklı bir anlam kazandığını kaydeden EKODOSD Başkanı Sürücü, “Avşar köyünü bir anda leylek cennetine dönüştüren konuk kuşların hareketleri derneğimiz, Avşar Köyü Muhtarlığı ve köyde bulunan leylek gözlemcileri tarafından takip edilmektedir” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim