Bütçenizi kontrol etmekte zorluk çekiyorsanız bu basit yöntemle hem neyi nereye harcadığınızı bileceksiniz hem de ay sonunda para biriktirebileceksiniz. Bunun için bütçe yapmaya önce paranızı 6 kavanoza ayırarak başlıyorsunuz.

Biden, 1 Aralık’ta Beyaz Saray’da Macron ile bir araya gelecek Biden, 1 Aralık’ta Beyaz Saray’da Macron ile bir araya gelecek
İlk kavanoz sizin için en önemli olan kavanoz diyebiliriz. Buraya paramızın yüzde 55’ini ayırıyoruz. Buradan tüm temel ihtiyaçları karşılıyoruz. Faturalar, yiyecek, ulaşım gibi giderler için tüm masrafları bu kavanozdan karşılıyoruz.

Bu kavanoza paranızın yüzde 10’unu koymanız gerekiyor. İkinci kavanoz en sevdiğiniz kavanoz olabilir çünkü bu kavanozdan tüm eğlence ve sosyalleşme giderlerini karşılayabilirsiniz.

Bu kavanoz ise bizim en sevdiğimiz. Sizin para biriktirmenizi sağlayan bu kavanoza paranızın yüzde 10’unu ayırın.  İleride bu parayı güzel satın almalar için kullanacaksınız.

Kitap almak, kurslara katılmak ve kendinizi geliştirmeye harcayacağınız tüm paraları bu kavanozda tutun. Buradaki para ise tüm paranın yüzde 10’u olmalı. Bu kavanozdaki parayı kullanmayı unutmayın. Çünkü sizin en büyük yatırımınız yine kendiniz.

Televizyon, cep telefonu ve benzeri lüks tüketim araçları için bu kavanozu kullanıyoruz. Buraya her ay paramızın yüzde 10’u kadarını ayırıyoruz.

Arkadaşlara hediyeler, bağışlar ve dışarıya yapılacak jestlere harcanan parayı 6. kavanozdan alıyoruz. Bu kavanozda olması gereken rakam ise paranızın yüzde 5.