• BIST 90.529
 • Altın 213,679
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725

  Burnumuzun Dibi Yunan Adaları… (4)

  06.11.2017 08:30
  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

   (Biraz Tarih, Biraz Bilgi, Ege'de Bir Masal)

  Değerli okuyucularım, bu hafta Yunan adaları dördüncü yazımla karşınızdayım. Buyurun başlayalım…

   

  KORFU ADASI

   

  Korfu Adası, Yunanistan'ın kuzeybatısında, Akdeniz'in kolu olan İyon denizinde bir adadır. İyon adaları arasında ikinci büyük ada olan Korfu Adası’nın yüzölçümü 641 km karedir. Uzunluğu 58 km, genişliği 27 km olan adanın nüfusu 110.000 kişidir. En yüksek yeri Pantokrator dağı 906 metre’dir. Adanın en büyük şehri, ada ile aynı ismi taşıyan Korfu'dur. Şehrin nüfusu yaklaşık 30.000 kişidir. Adadaki ılımlı Akdeniz ikliminden dolayı oldukça güzel bir doğaya sahip olmasından dolayı adaya "Yeşil Ada" da deniyor. Korfu adasını Arnavutluk ile ayıran boğazın genişliği 3 km dir. Adanın Yunan mitolojisinde başlangıç tarihi Yunanistan tarihi ile bağlantılıdır. Tarihi savaşlar ve fethiler ile doludur. Korunaklı kalelerden dolayı Yunan hükümeti tarafından "Kale Şehir" diye adlandırılır. Osmanlı İmparatorluğuna karşı Avrupa devletlerin bir kalesi olarak kabul edildi ve Avrupa'nın en korunaklı yerlerden biri oldu. Ada, 1864 yılında imzalanan Londra Anlaşması ile Yunanistan'a verilmiştir.

  Bu yerleri gezdiğimizde Yunan Mutfağının ve Mükemmel yunan şaraplarının lezzet sırlarına yolculuğa çıkacaksınız derim. Zamanda yolculuk yapmaya; kendinizi mitoloji , felsefe ve tarihin kollarına bırakmaya hazırlanın, birazcık olsa bile tarihi seviyorsanız eminim buraya bayılacaksınız..

  yunan-adalari-002.jpg

  MYKONOS ADASI

   

  Tarih ve bilgi yolculuğumuz devam ediyor, Ege Denizi’ndeki Kiklad Adalarına bağlı olan Mykonos Adası öncelikle Granitten oluşmuştur. 86 kilometre kare yüzölçümüyle beraber adanın nüfusu yaklaşık 10.000'dir. 89 km sahil şeridine sahiptir. En renkli gece hayatı ve eğlence mekânları bu adadadır. Ada Yunan mitolojisindeki Tanrı Apollon ve Tanrıça Artemis'in doğum yeri olarak kabul edilen Delos adasına yakınlığı ile önem kazanmıştır. Delos adası M.Ö. 1000'li yıllarda İyonlar tarafından önce dini, daha sonra ticari bir merkez olarak kullanılmış daha sonraki yıllarda Pers krallığı kurulmuş ardından 1207 ve Venedik, 1537 'de Osmanlı hâkimiyetine girmiş. 1615'te Ada halkı Mykonos ile işbirliği yaparak zenginleşmiştir. Daha sonra Venedik, Rus egemenliği altına giren ada 1821 de bağımsızlık savaşı vermiş ve 1830'da Yunanistan hâkimiyetine girmiştir.

  Mykonos dünyaca ünlü yıldızların, sanatçıların ve sosyetik isimlerin uğrak yeri olan, muhteşem sahilleri ve renkli geceleri ile sizleri yazın ağırlamaya her zaman hazırdır. Buraya gitmişken Matogiannia'nın etkileyici sokaklarını gezin, lüks restoranlarını, butiklerin ve barların tadını çıkartın. Sezon Mayıs ayında başlar, Ekim sonuna kadar devam eder, en kalabalık aylar, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Rezervasyon yapmadan gitmeyin derim...

   

   

   

   

  SANTORİNİ ADASI

   

  Santorini adası, Ege denizinde Yunanistan'ın 200 km. güney doğusunda yer alan volkanik bir adadır. Antik zamanlarda meydana gelen büyük bir volkanik patlama sonucunda bugünkü krater görüntüsüne kavuşmuş. MÖ.1650- 1450 yılları arasında püskürmeye başlayan volkan kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanın deniz altında kalmasına yol açtı. Bu tarihte bilinen en büyük volkanik etkinliklerden biridir. Bugün Santorini çok rağbet gören turistik bölgelerden biridir. Ada yıl boyu 1 milyonun üzerinde turistten oluşan bir ziyaretçi akınına uğrar. Yunan adalarının hepsini görmüş olanların bir çoğunluğu içlerinden Santorini'nin en etkileyici olduğu konusunda hem fikirlerdir. Ada mimarisinin en belirgin özelliği ise birçok Kik Lades adasında olduğu gibi mavi, beyaz evler. Ada evleri Ege'nin mavisi ile dalgaların beyazını bir araya getiriyor.

  Dünyanın dört bir yanından insanların inanılmaz gün batımını seyretmek ve volkan uçurumlarını görebilmek için binlerce kilometre yolculuk yapmayı göze aldıkları sihirli ada Santorini... Doğa ve insanların kurduğu muhteşem denge nefesinizi kesecek.

   

  Değerli okuyucularım, 4 bölümden oluşan Yunan adaları yazımı dilimizin döndüğü kadar, gezip gördüğümüz yerleri sizlerle paylaşmak istedim, umarım keyif almışsınızdır. Bu adalar imkânlarınız varsa Ege'de birinci sınıf tatil deneyimi vaat ediyor. Size bilinen güzelliklerin yanı sıra herkesin hayran olduğu efsanevi limanlara ve antik dünyadan günümüze kalan şehirlere götürüyor. Muhteşem güzellikleriyle adalar bize ev sahipliği yapıyor, konukseverliği ile sizlerde kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz, kısacası yaşamanız gerek. Gerçek Yunan adalarını yaşayın, yaşınız, milliyetiniz, ya da diliniz ne olursa olsun, özel tasarlanmış ada turlarına herkes alanları ile ilgili her şey bulabilir. İster yeni lezzetler tatmayı, ister gezmeyi veya parti yapmayın sevin, kendiniz için en uygun adayı seçin ve 2018 yılında başlayın gezmeye.

    

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1508 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim