Ezber bozan açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Prof. Dr. Canan Karatay, ekmeğin insan sağlığına verdiği zararlardan söz ederek, ekmek yerine alternatif olabilecek iki besin önerdi.

Fenomenler sağlığımızı da çalıyor: Uzmanlardan 7 yanıltıcı bilgi uyarısı Fenomenler sağlığımızı da çalıyor: Uzmanlardan 7 yanıltıcı bilgi uyarısı

Zengin içeriğiyle bilinen zeytin ve ceviz, ünlü doktor Canan Karatay'ın favori besinleri arasında yer alıyor.

Vücudun ihtiyacı olan bazı vitaminleri, bu iki besinin karşılayabileceğini belirten ünlü profesör; zeytin ve cevizin sınır tanımadan sabah akşam tüketilebileceğini açıkladı.

Ekmek yeme ihtiyacını azaltan ceviz ve zeytin, içerdikleri omega 3 ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahip.

Uzmanlar, özellikle sonbahar aylarında taze ceviz tüketimini öneriyor; ceviz, kabızlık problemlerine de iyi geliyor.

Ceviz tüketimi, özellikle kilo verme sürecine alışmaya çalışan kişilerin bir numaralı dostu olabilir. Uzun süre tokluk hissiyatı veren bu lif içerikli besin, tatlı krizlerinin önüne geçiyor.

Diyet sürecinde olanlar, vücudun ihtiyacı olan yağ miktarını kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytinden alabilirler.

Ara öğünlerde zeytin tüketmeyi tercih ederseniz, günde 5 adet yeterli olacaktır.

Mide rahatsızlıklarını gidermede de etkili olan zeytin, cilt kusurları için de oldukça faydalı bir seçenektir.

Enerjiyi yükselten ve depolayan ceviz ise B grubu vitaminleri açısından zengindir. 

Bu sayede şeker ihtiyacı ve enerji eksikliği ceviz tüketerek rahatlıkla karşılanabilir. Ara öğünlerde ceviz tüketmek isteyenler ise yoğurt ile karıştırmayı deneyebilir.

Zeytindeki E vitamini ve tekli doymamış yağ asitleri, serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlayarak kolon kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynar.

Zeytinyağı, mide asidini azaltarak ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Ceviz neye iyi gelir?

Cevizin faydaları olduğu kadar zararları da olabilir. Aşırı ceviz tüketimi, oksalat içeriği nedeniyle böbrek taşına neden olabilir. 

Ayrıca ceviz, alerjik bünyeler için de riskli olabilir. Kabuklu yemişlere alerjiniz varsa mutlaka ceviz yerken dikkatli olun. Kaşıntılı bir ağız, yutkunma güçlüğü cevize alerjinizin göstergeleri olabilir. Anafilaktik şok ile birlikte ölüme götürebilir.