Bulaşık makinesinin temizliği şüphesiz ki herkes için büyük önem taşır. Mutfak araç gereçlerini yıkadığımız bulaşık makinesinin hijyenik olması gerekir. Ancak bazen bulaşıklarınızı yıkadığınızda bulaşık makinesinin içerisinden çok kötü kokular gelir. Bu koku adeta midenizi bulandırır ve bulaşıklarınızın yeteri kadar temizlenmediğini düşünürsünüz. Bazen deterjan ya da sıcak su sebebiyle oluşan bu kötü kokuları engellemenin çok basit yolları var.

Evlilik azaldı, boşanma arttı, yuvalar çatırdıyor Evlilik azaldı, boşanma arttı, yuvalar çatırdıyor

Bulaşık makinesinin kapağını açtığınızda gelen kötü kokulara tahammül edebilmek gerçekten zor olur. İçerisindeki bulaşıklar yıkansa bile bu kötü kotular buram buram etrafa yayılabilir. Bulaşık makinesinden gelen bu kötü kokuları doğal yollarla giderebilirsiniz.

KABARTMA TOZU

Bulaşık makinemizin içinde zamanla kir ve kireç birikebilir. Bu sebeple de bulaşık makinesinin içerisinden kötü kokular yayılabilir.

Bu kir ve kireç temizlenmediği takdirde bulaşıkların da kirli kalmasına yol açar. Kimyasal ürünler kullanmadan sadece kabartma tozuyla bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Makineyi çalıştırmadan önce bulaşık makinenizin altına az miktarda karbonat ve kabartma tozu dökün. Ardından üzerine bir su bardağı sirkeyi ekleyin. Makinenizi uzun programda çalıştırın.

LİMON DİLİMİ

LİMON DİLİMİ 

Bulaşık makinenizin içerisinin etkili bir şekilde temizlenmesi ve kötü kokuların yok olması için limon dilimi kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinesinin içerisinde bulunan çatal kaşık setinin içerisine 2-3 adet limon dilimi koyarak kötü koku problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bulaşık makinesine konulan bir limon dilimi veya limon kabuğu, bulaşıkların makineden tertemiz çıkmasına yardımcı olur.

Limon asidik yapıya sahip olan bir besindir ve pH değeri 2'dir. Mutfaklarda sık sık kullanılan bu besin, doğal ve etkili bir temizlik malzemesi olarak da görülür. Antibakteriyel özelliği ile limon tüm mikropları öldürür.

BEYAZ SİRKE

BEYAZ SİRKE 

Beyaz sirkenin kokusu çok keskin olduğu için herkes tarafından sevilmez. Ancak beyaz sirke bulaşık makinesindeki kötü kokuları anında ortadan kaldırabiliyor. Makineye dökmeden önce birkaç damla esansiyel yağı beyaz sirke içinde seyrelterek kokuyu maskelemek mümkün.