• BIST 107.303
 • Altın 152,262
 • Dolar 3,7180
 • Euro 4,3662

  Bugün hayat felç olacak

  21.12.2011 07:36
  Kamu emekçileri ve sağlıkçılar hükümetin eğitim ve sağlık politikalarını protesto için grevde. Bazı meslek odaları ve işçi sendikaları greve destek vereceğini ilan etti. Tabip Odası greve yüzde 95 katılım beklendiğini duyurdu.
  Bugün hayat felç olacak
  Bugün hayat felç olacak Bugün hayat felç olacak Bugün hayat felç olacak


  Hükümetin, sağlık ve eğitim başta olmak üzere temel kamu hizmetlerini ticarileştirdiğini, kamu çalışanlarını köleleştirmeye çalıştığını belirten Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen, “Sağlık ve eğitim gibi alanlarda performans ilkelerini getiren politikalara karşı grevdeyiz” dedi.

  Hükümetin, 2 Kasım’da çıkarılan 663 sayılı Kanun hükmünde kararname (KHK) ile hastaneleri kâr-zarar hesabı yapan şirketlere dönüştürmeyi planladığını vurgulayan Demirdizen 652 sayılı KHK ile de eğitimin piyasalaştırdığına dikkat çekti.

  ‘YURTTAŞLAR İÇİN GREVDEYİZ’
  “Sadece kendimiz için değil yurttaşlar için de eylemdeyiz” diyen KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul ise, "bu politikalar sonucunda, parası olmayanın sağlık hizmeti alamayacağını, eğitimin sermayenin çıkarlarına uygun hale getirildiğini, kıdem tazminatı fonu ile emekçilerin kazanılmış hakkının gasp edildiğini" belirtti.

  Sorunun sadece KHK’ler olmadığını da söyleyen İsmail Hakkı Tombul, açlık sınırının altında belirlenen asgari ücretin en az açlık sınırında olması gerektiğini ve asgari ücretin vergi dışında bırakılması gerektiğini kaydetti.

  Konuşmasının sonunda grev günü mecliste bütçe görüşmelerinin de olacağını hatırlatan Tombul, “O bütçede işsizlik var. Sağlığın ticarileşmesi var. Asgari ücretin 659 TL olması var” dedi. Tombul, mecliste bir bütçe görüşmesi yapılırken, emekçilerin ve yurttaşların da sokakta kurduğu meclislerle kendi bütçelerini oylayacağını kaydetti.

  MEMURLAR NE İSTİYOR?
  -Grev hakkının yasal teminat altına alındığı bir toplusözleşme düzeni

  -Kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine son verilmesi

  -GSS kapsamında sağlık primi dayatmasına ve katkı payı, fark ücreti gibi yollarla ilave ücret alınmasına son verilmesi

  -Her türlü güvencesiz çalıştırmaya son verilerek tüm çalışanlara kadrolu iş güvencesi sağlanması

  -Tüm çalışanlara insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması, çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi

  -Ek ödemelerin tüm emekçiler için eşitlenerek emekliliğe yansıtılması

  -Net asgari ücretin açlık sınırı olan bin TL’ye çıkarılarak tüm ücret ve maaşlarda bu tutarın vergi kesintisi dışında bırakılması

  -Kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi sınıfının kazanılmış haklarına dönük saldırıların durdurulması

  -Hukuksuz, haksız ve mesnetsiz biçimde yapılan gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi ve tutukluların serbest bırakılması

  İSTANBUL’DA GREV PROGRAMI
  Sağlık emekçileri, sabah 07.30’da hastanelerinde halka bildiri dağıtıp, grevin amacını ve taleplerini anlatacak. 10.00’da hastane bahçelerinde sağlık hakkı meclisleri kurulacak ve bu meclislerde vatandaşlara söz verilecek.

  13.00’da Beyazıt meydanında basın açıklaması yapılacak. Anadolu yakası kolu Eminönü’nden Beyazıt’a yürürken, diğer kol ise İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) önünde toplanacak. Sağlıkçılar ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden yürüyecek.

  ACİL SERVİSLER HİZMET VERECEK
  TTB’den alınan bilgiye göre, grev günü acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak, acil servisler, eylem süresince polikliniklerde görevli hekimler tarafından takviye edilecek. Çocukların, hamilelerin, diyaliz hastalarının, yoğun bakım hastalarının ve kanser hastalarının acil olmasa bile her türlü tıbbi tedavisi aksatılmadan sürdürülecek.

  AKDAĞ: AKSAMAYA YOL AÇMAZ
  Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, yarın yapılacak grevin sağlıkta aksamaya yol açacağını zannetmediğini belirtirken, "Sağlık ihtiyacı ertelenemez bir ihtiyaçtır” dedi.

  Öte yandan Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Resmiye Kaya ise, 21 Aralık’ta tüm sağlık kurumlarında acil servisler hariç grev yapacaklarını belirterek, vatandaşlara anlayışlı olmaları için çağrıda bulundu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim