Hindistan’ın aşırı sıcaklar nedeniyle buğday ihracatını durdurması sonrası Türkiye’de buğday krizi yaşanabileceği öne sürülse de Ulusal Hububat Konseyi’nin son raporuna göre, bahar yağmurlarının etkisiyle buğday hasadı bu yıl geçen yıla oranla yüzde 20 artacak.

Buğdayda kriz yaşanması ve ekmek fiyatlarının artmasına yönelik endişeler artarken, Ulusal Hububat Konseyi’nin raporu etkili yağışlar sayesinde buğday üretim havzalarında verimin ciddi oranda artacağına işaret ediyor.

TOPRAKTA SU VAR

Raporda, “Türkiye buğday ekilişinin en büyük kısmını oluşturan İç Anadolu Bölgesinde 1 Ekim-31 Mart 2022 arasında 237 mm yağış alınmış olup, geçen yıla göre yüzde 36 artış gerçekleşmiştir. Beklentiyi artıran geçen üretim yılına göre yağışlardaki artış ve toprakta yeterli su rezervinin bulunmasıdır. Şu ana kadarki veriler dikkate alındığında yüzde 3 civarında bir üretim artışı beklenilmektedir” denildi.

20,5 MİLYON TON

2021-2022 1 Ekim-31 Mart 2022 döneminde ülke genelinde yağışların geçen yıla oranla yüzde 25 arttığına da dikkat çekilerek, en önemli buğday üretim havzası Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin mart ayında 108 mm gibi önemli bir yağış aldığına vurdgu yapıldı.Bu durumun buğdayda rekolte umutlarını artırdığına değinilen raporda, “Bu değerlendirmeler ışığında, 7.1 milyon ha buğday ekim alanı ve uzun yıllar ortalaması 20 milyon ton buğday üretimi dikkate alındığında, uzun yıllar ortalamasına göre %2,6 artış, geçen yıla göre %20,6 artış ile 20,5 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir” beklentisine yer verildi.