Halı temizliği zaten yeterince zor bir işken bir de oluşan zorlu lekeler bu işi daha da zahmetli hâle getiriyor. Lekelerin çıkarılması için kolayca uygulayabileceğiniz bu püf noktalar ise halı temizliğinde yardımınıza koşuyor. İşte halılardaki inatçı lekeleri kolayca çıkartan o yöntemler...

Hemen silmeye başlamayın

Halıya bir şey döküldüğü andan itibaren ortamda bulunan herkeste bir panik başlar. Ama önce durun, derin nefes alın ve lekeyi silmeye başlamadan önce halınıza dökülen malzemenin fazlalığını kâğıt havlu ya da bir bez yardımıyla alın. Dökülen madde katı ya da daha kıvamlı bir madde ise bir kahvaltı bıçağı ya da spatula ile malzemeyi halı yüzeyinden sıyırın. Bu işlemi lekenin çevresinden ortasına doğru yapmaya özen gösterirseniz lekenin daha fazla yayılmasını önleyebilirsiniz.

Lekenin kurumasına izin vermeyin

Yeni oluşan lekeleri çıkarmak, bekleyip kurumuş lekeleri çıkarmaktan çok daha pratik. Fazlalığı aldıktan sonra lekenin halınızın derinliklerine işlemesine fırsat vermeden temizleme adımına geçmeniz işinizi kolaylaştırabilir. 

Ofis çalışanlarını bekleyen tehlike Ofis çalışanlarını bekleyen tehlike

Hangi ürünü kullanmalısınız?

Elinizde halı temizleyici solüsyonlardan yoksa lekenin çeşidine göre evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz karbonat, maden suyu gibi ürünler de halınızı lekeden kurtarma operasyonunda büyük destekçileriniz olabilir.

Maden suyu ile halınızdaki lekelerle vedalaşın 

Çay, kahve, meyve suyu lekeleri halılarda en çok karşılaşılan lekeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu içecekleri çok sevseniz de halılarınızda bıraktığı tatsız hatıraları görmekten pek hoşlanmamanız normal. Tadına doyamadığınız içecekleri halınıza döktüğünüzde sıvının fazlasını uzaklaştırdıktan sonra lekenin üzerine az miktar oksijenli su ya da maden suyu döküp dairesel hareketlerle halıyı silebilirsiniz. Leke tamamen çıkmamışsa aynı işlemi karbonat kullanarak tekrarladığınızda lekenin halınızdan hızla uzaklaştığını görebilirsiniz. Bu yöntemi çay, kahve, meyve suyu, kan gibi sıvılardan kaynaklanan lekeler için kullanabilirsiniz.

Kullandığınız leke çıkartıcılarda ağartıcı olmamasına dikkat edin

Hassas materyalden üretilen halılarınız için bu yöntemleri uygulamadan önce kullanma talimatındaki tavsiyeleri mutlaka inceleyin. Halı temizliğinde kullandığınız ürünlerin ağartıcı özellikleri olup olmadığına ve renklendirici içerip içermediğine dikkat etmeniz önemli. Çünkü ağartıcı ve renklendirici içeren ürünler halılarınızın renginde değişikliğe sebep olabilir.