Akıllı telefonların hayatımızın akışını kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. Özellikle de internet desteği sayesinde nerede olursak olalım istediğimiz herhangi bir bilgiyi bize anında gösteren bu cihazların faydaları saymakla bitmez. Navigasyon özelliği sayesinde yolumuzu bulmaya, hesap makinesi desteği sayesinde saniyeler içerisinde en karışık işlemleri yapmaya, video oynatma özelliği sayesinde en sıkıcı anları eğlenceli hale getirmeye, desteklediği onlarca format sayesinde en olmadık yerlerde bile kitap okumuza yardımcı olan bu cihazlar, aslında radyasyon yayan ve bu yüzden de beyin gelişimimizi olumsuz etkileyen teknolojik aletler.

Tabi ki bunu duyar duymaz telefonlardan kaçmanıza veya bir daha asla telefon kullanmayacağım gibi büyük sözler söylemenize gerek yok çünkü SAR adı verilen ve belli bir seviyeye kadar az tehlikeli veya tehlikesiz kabul edilen değerler birçok model için makul seviyelerde. Ancak kimi modeller var ki, onları kullanmadan önce bir kez daha düşünmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, FCC tarafından normal kabul edilen sınır 1,6W / Kg olarak belirlendi. Yapılan araştırmaya göreyse, son yıllarda piyasaya sürülen ve bilindik markaların modelleri olan telefonlar arasında yalnızca bir isim bu değeri geçiyor: Motorola Edge.

Motorola Edge 1,79W / Kg değeriyle olması gereken maksimum değer olarak kabul edilen sınırın üzerinde SAR değerlerine sahip. Bu modeli ZTE Axon 11 5G modeli 1,59W / kg ile izlerken üçüncü sırayı ise OnePlus 6T, 1,55W /Kg ile alıyor. Merak eden okurlarımız için söyleyelim, listenin ilk 10 sırasında herhangi bir Apple, Samsung, Xiaomi veya Nokia modeli bulunmuyor.