• BIST 109.666
 • Altın 156,804
 • Dolar 3,8860
 • Euro 4,5765

  Bu soruyu AKP'ye sorun

  16.07.2009 13:30
  CHP'li Kılıçdaroğlu, AKP'yi AB'ye şikayet etti
  Bu soruyu AKPye sorun
  Bu soruyu AKP'ye sorun Bu soruyu AKP'ye sorun Bu soruyu AKP'ye sorun

  CHP"li Kılıçdaroğlu, AB Komiseri Mellado'ya "Bir yargıç, 'üzerimde kurumsal baskı var' diye davadan çekildi, siz hiç sordunuz mu acaba, bu 'kurumsal baskı'yı kim yapıyor" diye sordu. Mellado "sormadık" deyince, Kılıçdaroğlu "Niçin?" diye üsteledi. Mellado ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüşeceklerini ve bu sırada bunu da kendisinden soracaklarını bildirdi.

  Başta AKP Ankara Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Haluk Özdalga olmak üzere, sürekli olarak Avrupa Birliği'ne (AB) şikayet edilen CHP karşı atak başlattı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün kendisini ziyaret eden Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı Mr. Diego Mellado'nun şahsında AKP'yi AB'ye şikayet etti.

  Kılıçdaroğlu, Mellado'ya AKP Hükümeti'nin, Avrupa Birliği'ni kandırdığını savunarak, "Demokrasi AKP için bir amaç değil, araçtır" mesajı verdi.

  Sorgularken sorgulandı da

  Meclis'te Mellado ile görüşmesini Hürriyet'e anlatan Kılıçdaroğlu, AB'li konuğunun partisiyle ilgili sorularını tek tek yanıtladığını, ancak, CHP hakkında bir takım önyargıları bulunduğunu farkettiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, "Sayın Mellado'ya AKP'nin çifte standartlarını anlattım. Bazı soru ve eleştirilerime hak verdi, bazıları için yorum yapmaktan kaçındı, 'bu görüşlerinizi kendi misyonumuza ileteceğiz' demekle yetindi" dedi.

  Yargının bağımsızlığı sivil-asker tartışmasından önemli

  Kılıçdaroğlu, Mellado ile görüşmesinde söylediklerini şöyle özetledi:

  "Ben, Mr. Mellado'nun sorularını yanıtlarken, karşı sorular da sordum. Bugüne kadar Meclis'e gelip de CHP'nin karşı çıktığı bir AB uyum yasası yok. Anayasa değişikliği dahil, tamamına olumlu oy verdik. Çünkü, biz demokrasi çıtasını yükseltmek istiyoruz. Eğer, yargı bağımsız değilse; bunun asker veya sivil olmasının da bir önemi kalmıyor. AKP, işe tersinden başlıyor.

  Başta Yargıtay olmak üzere yüksek yargı organları, barolar, hukuk fakülteleri dahil, herkes 'yargı bağımsız değil' diyor. AB yargı bağımsızlığını istiyor, ilerleme raporlarında var. O halde, AB niçin AKP'ye 'önce yargı bağımsızlığını sağlayın' demiyor, sessiz kalıyor? Mellado, bu sorularım karşısında yorum yapmadı, 'Biz bu konularda kendi misyonumuza bilgi vereceğiz' dedi.

  AB Yargıca kurumsal baskıyı Adalet Bakan'ndan soracak

  AKP'liler, gece yarısı yapılan düzenleme için, 'askeri darbelere karşı yapıyoruz' diyorlar. Darbeye teşebbüs edenler, zaten sivil mahkemelerde yargılanıyor. Buna kimse karşı çıkmıyor. Ama, Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılarak darbe yapanların yargılanmaları konusunda AKP bize yanıt vermedi. Bir yargıç, 'üzerimde kurumsal baskı var' diye davadan çekildi. Siz sordunuz mu, bu 'kurumsal baskı'yı kim yapıyor? (Mellado 'sormadık') Niçin? (Mellado:Adalet Bakanı ile görüşürken soracağız).

  Medyaya iktidar baskısı var

  Ben de, 'İyi, memnun oluruz, çünkü biz sorduk, bize yanıt vermediler' dedim. 'CHP askerden yana tavır alıyor' imajını, AKP ve yandaşı medya yaratıyor. Türkiye'de medya baskı altında. Başbakan, damadının yönetici olduğu bir gruba gazete-TV satın alması için, iki kamu bankasından 750 milyon dolar pompaladı. Bunu haber yapan medya grubuna da en acımasız cezalar yağdırılıyor. Siz, 'Bu medya grubunun üzerine, niye bu kadar gidiyorsunuz' demiyorsunuz. Ama, 'niye bunu böyle yapıyorsunuz' diye bize geliyorsunuz. Biz de bu çifte standarttan şikayetçiyiz.

  (Mellado: Bu bizim raporlarımızda var, yazıyoruz) Doğru, AB ilerleme raporlarında var. Ama, AKP işine geleni yapıyor, çünkü onlar için demokrasi 'amaç değil araç'. Sizi de kullanıyorlar.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim