• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Bu sandıkta kavga çıkar

  16.03.2009 15:37
  Vatandaşlar nüfus müdürlüklerine akın etti
  Bu sandıkta kavga çıkar
  Bu sandıkta kavga çıkar Bu sandıkta kavga çıkar Bu sandıkta kavga çıkar

  29 Martta"ki yerel seçimlerde kimliklerinde TC kimlik numarası bulunmadığı için oy kullanamayacağını öğrenen vatandaşlar nüfus müdürlüklerine akın etti. Kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşların özellikle Samsun, Bolu, Zonguldak, Çankaya ve Elazığ"da nüfus müdürlüklerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

  Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçmenlerden kimlik numarası taşıyan belge ibraz etmesinin zorunlu olduğu yolundaki açıklaması sonrasında birçok ilde olduğu gibi Samsun'da da vatandaşlar kimlik yenileme çalışmalarıyla ilgili nüfus müdürlüklerine müracaat ediyor.

  Samsun'daki nüfus müdürlüklerinde yoğun bir kalabalık yaşanıyor, zaman zaman kuyruklar oluşuyor.

  Merkezde faaliyet gösteren İlkadım, Atakum ve Canik ilçe nüfus müdürlüklerinde günde ortalama 7-8 bin arası işlem yapıldığını belirten yetkililer, vatandaşların işlerinin hızlandırılmasına çalışıldığını söyledi.

  TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanlarını değiştirmek isteyenlerin hafta sonu dahil 27 Mart günü mesai bitimine kadar ilgili nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini hatırlatan yetkililer, yoğunluğun birkaç gün daha sürebileceğini ifade etti.

  Yetkililer, kimlik belgelerini yenilemek isteyen vatandaşlardan 18 yaşını dolduranların kendilerinin müracaat etmeleri gerektiğini, bu kişilerin yanlarında son 6 ay içinde çekilmiş 2 fotoğraf ve bağlı bulundukları muhtarlıklardan nüfus talep belgesi bulundurması gerektiğini bildirdi.

  BOLU'DA VATANDAŞLAR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ'NE KOŞTU

  BOLU"da, seçimde oy kullanabilmek için T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanlarını almak isteyenler, İl Nüfus Müdürlüğü"ne akın etti. Vatandaşlar seçime kısa bir süre kala, T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanlarıyla oy kullanma zorunluluğunun getirilmesine tepki gösterdi.

  Yüksek Seçim Kurulu"nun, seçmenlerin kimlik numarası taşıyan belge ibraz etmesini zorunlu kılmasının ardından, yerel seçimlerde oy kullanmak isteyenler nüfus cüzdanlarını değiştirmeye başladı. Nüfus cüzdanlarında T.C. kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar, Bolu İl Nüfus Müdürlüğü"nde yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Bolu Valilik binası içerisinde bulunan Nüfus Müdürlüğü"ne gelerek sıra alan vatandaşlar, nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi için bekledi. Vatandaşların, T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanlarını alabilmesi için Nüfus Müdürlüğü hafta sonu da açık olacak.

  Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Nüfus Müdürlüğü çalışanlarının hafta sonu mesai yaparak vatandaşların kimliklerini değiştirme işlemlerini yapacağını açıklayarak, “İçişleri Bakanlığı"nın genelgesine istinaden oy kullanabilmek için nüfus cüzdanlarında T.C. kimlik numarası olması zorunlu kılındı. Uygulama kapsamında vatandaşların kimlik değiştirme işlemlerini sorunsuz olarak halletmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

  Vatandaşlar ise nüfus cüzdanlarının yerel seçime kısa bir süre kala değiştirilmesine tepki gösterdi. Nüfus cüzdanını değiştirmek isteyen İsmail Konuk, “Seçime 13 gün kalmış, oy kulanabilmek için T.C kimlik numarası şart diyorlar. Bu ne biçim bir iş. İnsanlara eziyet ediyorlar. Vatandaş oy kullanmasın diye yapıyorlar” diye konuştu.

  Oy kullanmak için nüfus cüzdanını değiştirmeye geldiğini söyleyen Fidan Çakmak, sırada beklemekten yakındı.

  Ayten Keskin ise yapılan haksızlıklara dur demek için oy kullanmak istediğini, bunun için de nüfus cüzdanını değiştirmeye geldiğini söyledi.

  Seçimde oy kullanabilmek için hemen nüfus müdürlüğüne koştuğunu belirten Hüseyin Öztürk ise, “Nüfus cüzdanımı aldım. Şimdi gidip rahatlıkla oyumu kullanacağım” dedi.

  ZONGULDAK

  YÜKSEK Seçim Kurulu"nun, T.C. kimlik numarası almayan vatandaşların oy kullanamayacağı yönündeki kararının ardından, Zonguldak"ta nüfus cüzdanlarını yeniletmek isteyen vatandaşlar, İl Nüfus Müdürlüğü önünde uzun kuyruk oluşturdu. Kuyrukta bekleyenler arasında zaman zaman tartışma yaşandı.

  Zonguldak Valiliği binasındaki İl Nüfus Müdürlüğü, T.C. kimlik numarası almak isteyen vatandaşların akınına uğradı. 29 Mart seçimlerinde T.C. kimlik numarası sorunuyla karşılaşmak istemeyen vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren bina içinde uzun kuyruk oluşturdu. İşlemlerini yaptırabilmek için sırada bekleyen vatandaşlar arasında zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Bazı vatandaşlar, kendilerinden sonra gelenlerin işlemlerinin yapıldığını öne sürerek tepki gösterdi. Uzun süre ayakta bekleyen vatandaşlar, işlemlerin yavaş yapılmasından da dert yandı. Nüfus Müdürlüğü"nün, T.C. kimlik numarası almayan vatandaşların nüfus cüzdanlarını yenilemek için 29 Mart"a kadar fazla mesai yapacağı bildirildi.

  GÜLER: 30 MART'A KADAR AÇIK

  İstanbul Valisi Muammer Güler, yerel seçimlerde, seçmenlerin T.C kimlik numaralı belge ibraz etmesi zorunluluğu nedeniyle nüfus cüzdanı değiştirme taleplerini karşılamak üzere nüfus müdürlüklerindeki mesainin 30 Mart Pazartesi günü işlemler sonuçlandırılıncaya kadar devam edeceğini bildirdi.

  Güler yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun, vatandaşın yerel seçimde hangi belgelerle oy kullanacağına ilişkin karar aldığını anımsattı.

  Buna göre, T.C kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi belgeler veya kimliğini açıkça ortaya koyan, herhangi bir tereddüte yol açmayan resmi nitelikli belgelerin geçerli olacağını anlatan Güler, idarenin ve yargı organlarının görevinin, vatandaşların seçimlerde azami oranda oy kullanmasını temin etmek olduğunu kaydetti.

  Güler, vatandaşların bir kısmının bu tür belgelere sahip olamayacağını düşünerek, İçişleri Bakanı'nın da talimatı doğrultusunda, nüfus müdürlüklerinin seçim günü dahil 30 Marta kadar hafta sonları da hizmet vereceğini, nüfus cüzdanı değiştirme talebinde bulunan vatandaşların işlemleri sonuçlandırılıncaya kadar da mesainin devam edeceğini bildirdi.

  “Mesai gerekirse 24 saat esasına göre sürdürülecektir” diyen Güler, ayrıca seçim döneminde il ve 39 ilçe nüfus müdürlüğünde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından personel görevlendirileceğini belirtti.

  Vali Güler, nüfus cüzdanı talebinde bulunan vatandaşların müracaatlarının en kısa zamanda sonuçlandırılacağını ifade ederek, belli belgeleri verecek olan köy ve mahalle muhtarlıklarının de açık tutulacağını söyledi.

  İstanbul'da, kimlik numarası verilmesi işleminin başladığı 28 Ekim 2000'den bu yana ilk defa alma, yenileme, kayıp, değiştirme gibi nedenlerle 13 milyon 476 bin nüfus cüzdanı düzenlendiğini bildiren Güler, “Vatandaşlarımıza ellerinde kimlik numarası taşıyan kimlik belgelerini kontrol etmelerini, numara yoksa en yakın nüfus müdürlüklerine başvurarak yenilemeleri gerektiğini hatırlatıyorum” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim