Kullandığımız birçok plastik binlerce yıl doğada çözünmeden kalıyor. Geri dönüşümden kaynaklı atık ekonomisi oluştuysa da birçok plastik geri dönüştürülemiyor. Hangilerinin geri dönüştürülemediğini bilmek, kullanımı azaltmak ve çevre sağlığı açısından oldukça önemli.

Sosyal medyayı çalkalayan görüntü… Binlerce insanın güzü önünde… Evlilik teklifi etti, tokat yedi! Sosyal medyayı çalkalayan görüntü… Binlerce insanın güzü önünde… Evlilik teklifi etti, tokat yedi!
 Maddelerin geri dönüşümü, çöp sahalarının büyümesini önleyerek çevreye ve ekonomiye karşı olumlu etki sağlayabilir ancak günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız ve geri dönüştürülebildiğini düşündüğümüz ürünler aslında geri dönüşüm sürecine dahil edilememektedir.

 

Geri dönüştürülemeyen plastikler ve eşyalar ise şöyle:

Kağıttan yapılması nedeniyle geri dönüştürülebileceği düşünülse de kağıt havlu ve mendiller geri dönüşüm tesislerindeki standart ölçülerin altında kalır.

Plastik poşetler geri dönüştürülebilir ancak farklı bir sisteme gereksinim duyarlar. Plastik poşetler esneme özelliği nedeniyle geri dönüşüm tesislerindeki makinelere takılarak çalışmalarını engelleyecek zararlar verebilir.

Strafor köpük geri dönüşüm işlemleri milyarlarca yıl alabilir. Bu nedenle strafor köpük yerine alternatif malzemelerin kullanımı geri dönüşüm süreci açısından oldukça önemlidir.

Cam malzemeler farklı yapım süreçlerine tabi tutulurlar. Pencere, bardak ve aynaları üretmek içen tercih edilen camlar erime sıcaklığına etki eden kimyasal malzemelerle işlenir. Bu camlar geri dönüşüm tesislerinde yer alan makinelere hasar verebilir.

Floresan lambalar, içerisinde az miktarda yer alan cıva elementi nedeniyle özel dikkat ister. Geri dönüşüme dahil etmeden önce içerisinde yer alan cıvanın bittiğinden emin olmak gerekmektedir.

Mutfaklarımızda ve gıda sektöründe sıklıkla kullanılan streç filmler de geri dönüşüm işlemine tabi tutulamayan maddeler arasında.

Dünya genelinde her gün milyonlarca kağıt bardak kullanılıyor. Pikniklerde, yolculuklarda, doğum günü ve nişan gibi özel günlerde kullanımı artan kağıt bardakların içindeki plastik tabaka da sıcak içeceklerle buluştuğunda sağlığa zararlı bileşenler yayar.

Yumurtaları koruyan kutular, doğayı kirleten önemli maddelerden biri. Yumurta kutuları da geri dönüştürülemeyen maddeler arasında yer alıyor.

Kirlenmiş, ıslanmış, yıpranmış kağıt atıklar da geri dönüşüm tesisleri yerine vahşi depolamayla doğaya karışan atıklar arasında.

Aslında kullanılmasa da olacak plastik ürünler arasında yer alan plastik pipetlerin bazı ülkelerde yasaklanmasının en önemli nedeni geri dönüştürülememeleri.

Fotoğraf kağıdı, ayna, pencere camı da geri dönüştürülemeyen atıklar arasında yer alıyor.