Meta bünyesinde barınan uygulamalar yeni özelliklerle sık sık güncelleniyor. WhatsApp'ın yanı sıra, Facebook ve Instagram 2023'te yeni özellikler kazanmaya başladı.

Kısa süre önce Meta, Instagram için faydalı sayılacak ''sessizmod'' isimli özelliğinin duyurusunu yaptı. Söz konusu özellik uygulamaya olan bağımlılığı biraz daha azaltmaya yardımcı olurken, kullanıcılar için de yeni bir uygulama içi deneyimi sunuyor.

'SESSİZ MOD' ÖZELLİĞİ DUYURULDU

Instagram'ın yeni ve faydalı özelliği etkin hale geldiğinde, tüm bildirimler duraklatılacak ve profilin etkinlik durumu 'Sessiz modda' olarak değişecek.

Bu mod etkinken birisi mesaj gönderdiğinde, Instagram otomatik olarak mesaj gönderen kişilye ''sessiz modun'' etkinleştirildiğini bildiren bir cevapla karşılık verecek.

Güncelleme sonrası kullanıcıların profilinde, yukarıda da görüldüğü üzere sessiz modu gösteren bir simge bulunacak. Telefonlardaki rahatsız etme moduyla aynı olan bu simge, kullanıcının sessiz modda olduğunu gösterecek.

Şu anda sessiz mod, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma sunuldu. Özelliğin yakında Türkiye ve diğer ülkelere de gelmesi bekleniyor.

BİR ÖZELLİK DAHA DUYURULDU

Instagram, Sessiz Modun yanı sıra başka bir özelliğid daha duyurdu. 

Instagram ücretli bir özellik üzerinde çalışıyor! Instagram ücretli bir özellik üzerinde çalışıyor!

Instagram, kullanıcıların gördükleri içerikler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olması için de bir özellik getirdiğini aktardı. Artık, keşfet kısmında görmek istemediğini birden fazla içeriği aynı anda seçerek gizleyebileceksiniz.

Webtekno'nun haberinde yer verdiği detaylarda özelliği kullanmak için keşfet kısmından bir gönderiyi seçip, ‘İlgilenmiyorum’ butonuna basmanız, daha sonrasında ise alt kısımda beliren bölümdeki ‘Diğerlerini gizle’ seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca, önerilen içeriklerde görmek istemediğiniz kelimeleri de seçmek mümkün hâle geldi. Bu özellikle birlikte seçtiğiniz kelimeler, kelime öbekleri ve emojiler önerilen gönderilerde karşınıza çıkmıyor.