• BIST 103.781
 • Altın 271,712
 • Dolar 5,7505
 • Euro 6,3344

  Bu kansere dikkat!

  15.04.2009 13:00
  MERSİN Üniversitesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Saffet Dilek, dünyada kadınlarda kanser kaynaklı ölümlerde 2'nci sırada olan rahim ağzı kanserinin, her yıl 280 bin ölümle sonuçlandığını, hastalıkla mücadelede erken teşhisin önemli olduğunu
  Bu kansere dikkat!
  Bu kansere dikkat! Bu kansere dikkat! Bu kansere dikkat!

  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi verilerine göre, rahim ağzı kanserine yakalanma sıklığının 100 binde 5 olduğunu bildiren Prof.Dr. Saffet Dilek, hastalığın Human Papiloma (HPV) adlı virüsün uzun süreli enfeksiyonu sonucu ortaya çıktığını, hastalığın yayılmaya başlamadan önce teşhis ve tedavi olanağı bulunduğunu anlattı. Erken teşhis ve tedavinin hastalığın iyileşme sürecinde önemli olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Dilek, "Türkiye'de ulusal kanser tarama programı olmadığı için hastalık çok geç teşhis ediliyor. Hastalık cinsellikle de ilişkili. Cinsel hayatı mazbut olmayan insanlarda daha çok görülüyor. Çünkü daha fazla virüs riski var. Erken dönem evlilik, erken dönem gebelik, çok doğum yapmak, çok eşlilik riskli gruplardır" dedi.

  Bağışıklık gücü olmayan, sigara kullanan, doğumsal açıdan iyi olmayan kadınlarda virüsün yerleştiğini bildiren Prof.Dr. Dilek, "Virüsü alan kadınlarda kanser öncüsü lezyonlar (dokularda bozukluk) meydana geliyor. Bu lezyonlar aşağı yukarı 8-10 senelik bir dönemde kanser haline dönüşüyor. Hastalığın tedavi edilebileceği süreçte yani kanser olmadan yayılmaya başlamadan önce teşhis ve tedavi etme olanağı var. Kanserleşme başladıktan sonra da erken yayılma döneminde teşhis edilebilirse yine yüzde yüze yakın tedavi imkanı var. Türkiye'de ulusal kanser tarama programı olmadığı için hastalık çok geç teşhis ediliyor" diye konuştu.

  Kansere yol açan virüsün 30 farklı tipi olduğunu, bunlardan bazılarının kanser hastalarının yüzde 70'inde görüldüğünü de bildiren Prof.Dr. Dilek, "Son zamanlarda virüs aşıları çıktı. Hastaya kanser aşısı yapılmasıyla aşağı yukarı yüzde 85 oranında korunma sağlanır" dedi.

  Vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim