• BIST 108.197
 • Altın 153,753
 • Dolar 3,8399
 • Euro 4,5165

  Bu ilaçlara dikkat!

  25.08.2009 12:35
  Uzmanlar uyardı! İşte kullanımı artan o ilaçlar ve zararları...
  Bu ilaçlara dikkat!
  Bu ilaçlara dikkat! Bu ilaçlara dikkat! Bu ilaçlara dikkat!

  Amerikalı uzmanlar, ABD'de Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) için verilen ilaçların kötüye kullanımında büyük artış görüldüğüne dikkat çekti.

  Uzmanlar, "kafayı bulmak" veya zihni açmak için DEHB ilaçlarını kullanan
  çocukların, bu ilaçların bilinçsiz kullanımının, aralarında ajitasyon, hızlı kalp çarpıntısı, tansiyonun aşırı derecede yükselmesinin de bulunduğu, ciddi, bazen hayati tehlikesi bulunan semptomlara yol açabileceğinin farkında olmadıklarının altını çizdi.

  Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'nden araştırmacılar tarafından
  yapılan ve Pediatrics dergisinin Ağustos sayısında yayımlanan bilimsel çalışma, ABD'de son 8 yılda bu ilaçların kötüye kullanımında yüzde 76 oranında artış görüldüğünü ve bununla ilgili olarak 4 ölüm vakasına rastlandığını ortaya koydu.

  Yaptıkları bilimsel çalışmada, Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri
  Birliği'nin 1998-2005 yılları arasında açıkladığı verileri değerlendiren
  araştırmacılar, bu süre içinde ABD çapında DEHB ilaçlarının ve özellikle de
  uyarıcıların, ergenlik çağındakilerce kötüye kullanımına ilişkin bildirimlerin
  yılda 330'dan 581'e yükseldiğini ve 4 ölüm vakasına rastlandığını belirtti.

  Genelde, ergenlik çağındakilerin yüzde 42'sinde orta ve şiddetli yan etkiler görüldüğünü kaydeden araştırmacılar, bu çocukların çoğunun durumunun hastanelerin acil servislerinde tedavi altına alınmasını gerektirecek kadar ciddi olduğuna işaret etti.

  Bilimsel araştırmayı kaleme alan, Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp
  Merkezi'nin Uyuşturucu ve Zehir Enformasyon Merkezi tıp direktörü Dr. Randall Bond, pek çok vakada zehir kontrol merkezlerinin haberdar edilmemesi nedeniyle ilaçların kötüye kullanımı sonucu ortaya çıkan kötü yan etkilerden rahatsız olan ergenlik çağındakilerin gerçek sayısının, araştırmada açıklanan rakamların çok üstünde olmasının kuvvetle muhtemel olduğuna dikkati çekti.

  ABD'nin New York kentinde bulunan, Uyuşturucusuz Amerika için Ortaklık
  adlı kuruluşun başkanı Steve Pasierb, söz konusu bilimsel çalışmanın kamuoyuna duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada, durumun ciddiyetine işaret ederek, "İnsanlar 'bu ilaç Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış, ne kadar tehlikeli olabilir ki?' diyorlar" dedi.

  DEHB ilaçlarının kötüye kullanımında 1998-2005 yılları arasında görülen
  artışın, ergenlik çağındakilerin içinde bulunduğu toplam uyuşturucu madde kullanımında görülen artışı geride bıraktığına dikkati çeken Pasierb, bunun ABD'deki DEHB tedavisi çerçevesinde 10-19 yaşlarındakiler için yazılan ilaçların yüzde 86 oranında artarak 4 milyondan yaklaşık 8 milyona çıkmasıyla paralellik gösterdiğini vurguladı.

  VATAN

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim