• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062

  Bu hafta ABD'ye çok dikkat edin

  26.01.2008 21:11
  Piyasalar büyük kabuslarla başladığı haftayı biraz olsun nefes alarak tamamlamayı başardı.
  Bu hafta ABDye çok dikkat edin
  Bu hafta ABD'ye çok dikkat edin Bu hafta ABD'ye çok dikkat edin Bu hafta ABD'ye çok dikkat edin

  Piyasalar büyük kabuslarla başladığı haftayı biraz olsun nefes alarak tamamlamayı başardı. Borsa cuma günkü yükselişiyle birlikte haftalık değer kaybını yüzde 6.5 seviyesine indirirken, dolar ise 1.24'lere kadar tırmandığı haftayı 1.19 seviyesinin altından noktaladı.


  Tüm yatırımcıların malumu, piyasalarda ipler uzun zamandır ABD'nin elinde. Sadece Türkiye için değil, tüm global piyasalar için geçerli bir durum.

  Japonya'dan Brezilya'ya, Türkiye'den Güney Afrika'ya, Almanya'dan Fransa'ya kadar herkes ABD piyasalarının tiryakisi oldu. Hangi veri açıklanacak, beklentiler neler, resesyon konusunda kim ne söyledi, ABD bankaları ne kadar zarar yazdı... Dünya finans piyasalarında herkes bunları konuşuyor, kimse artık kendi ülkesine bakmıyor.

  ABD'nin ilgi odağı olmasının sebebi, dünya ekonomisinin motoru olan bu ülkede yaşanan resesyon, yani ekonomik gerileme tartışmaları. ABD ekonomisinin resesyona girmesi sadece Amerikalıları etkilemeyecek. Dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD'de ekonominin çarklarının yavaşlaması, başta Asya olmak üzere bu ülkeye mal satan tüm ülkelerde zincirleme bir etki yaratacak.

  Peki sonuç; piyasalarda kabusun devam etmesi. İşte tam da bu yüzden bütün dünya gözünü dikti, bu hafta ABD'den gelecek verileri bekliyor...

  TAŞLAR YERİNDEN OYNAYABİLİR

  Bu hafta ABD ekonomi gündemi piyasalarda tüm taşları yerinden oynatabilir. Arka arkaya çok önemli verilerin açıklanacağı ABD'de, bunların arasında belki de en önemlisi dördüncü çeyrek büyüme rakamları olacak. ABD'de tüm tartışmaların resesyon etrafında toplandığı düşünülürse, 30 Ocak Çarşamba günü gelecek bu rakamın önemi de net bir şekilde ortaya çıkıyor.

  Eğer büyüme beklentilerden düşük gelirse ABD'de resesyon ihtimali neredeyse kesinleşmiş olacak. İşte o zaman piyasalarda risklerin yeniden fiyatlanması ve piyasalarda hızlı hareketler hiç kimseyi şaşırtmayacak. Piyasalarda kartlar resesyona göre dağıtılacak, pozisyonlar ona göre yeniden ayarlanacak.

  Tersi durumda ise resesyon tartışmaları biraz yavaşlayabilir. Uzmanlara göre ekonomik gerileme ihtimalinin azalması piyasalara biraz olsun nefes aldırabilir.

  PİYASANIN SOPASI FED'İN ENSESİNDE

  Hafta içerisinde büyüme rakamları kadar önemli bir açıklama da ABD Merkez Bankası'ndan (FED) gelecek. Geçen hafta sürpriz bir hareketle faizlerini 0.75 puan indiren ve yüzde 3.5'e çeken FED, piyasalara yeni kan pompalamaya çalışmıştı. Bu hareketin başarılı olup olmadığını söylemek için henüz belki erken ama, en azından akan kanı yavaşlattığı bir gerçek.

  Ancak uzmanlara göre bu indirim yeterli değil. Piyasalar FED'in 30 Ocak'ta yapacağı toplantıdan da yeni bir faiz indirimi çıkmasını istiyor. Hatta öyle ki; artık çeyrek puanlık indirimler dahi beklentileri karşılamaya yetmiyor. Piyasada FED'in yarım puanlık bir indirim yapmasını bekleyenlerin oranı cuma günü yüzde 78'e kadar çıktı.

  Peki FED beklentilere ters bir hareket yaparsa... İşte bu da piyasaların kötü senaryosu. Uzmanlar, FED'in piyasalar ile inatlaşmasını beklemiyor ama eğer yaparsa sert hareketlere hazır olunması gerektiğinin altını çiziyor. Zaten düşmeye meyilli olan piyasalar bir de FED'den beklediği desteği bulamazsa, kabus gibi başlayan Ocak ayı yine aynı şekilde bitebilir.

  BAŞKA VERİLER DE VAR

  Bu hafta ABD'den başka veriler de gelecek. Bunlar arasında öne çıkan ilk veri pazartesi günü açıklanacak olan yeni ev satışları. Emlak satışları ekonomik canlılığı göstermesi açısından son derece önemli vwe piyasalar konut verilerine her zaman çok dikkat ediyor. Sürpriz bir düşüş henüz hafta başında piyasayı karıştırabilir.

  Cuma günü ABD'de ocak ayı istihdam raporu da açıklanacak. Bu veri de ekonomik aktiviteyi göstermesi açısından son derece önemli. Verilerin iyi gelmesi ABD ekonomisinin olumlu gittiğine işaret ederse piyasaların toparlanması daha kolay olacak.

  TÜRKİYE'DE NE OLUR?

  Türkiye piyasalarının global borsalardan bağımsız hareket etme gibi bir ihtimali yok. Son zamanlarda neredeyse tüm borsalar zincirleme bir şekilde beraber hareket ediyor, beraber düşüp yükseliyor. Ancak Türkiye'deki kayıplar diğerlerine göre daha yüksek. Uzmanlar hem geçen sene yaşanan hızlı yükseliş hem de içerde türban tarışmalarının ve ısınan siyasi ortamın piyasaları gerdiğini belirtiyor. Bu nedenle dışarıdaki olası düşüşlerin içeriye biraz daha fazla yansıma ihtimali yüksek görünüyor.


  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim