Henüz 15 yaşındaydı. Bir gün çok sevdiği flüt dersine gitmek için evden çıktı, bir daha da kendisinden haber alınamadı. Ailesi onu bulmak için var gücüyle savaştı. Akıbetine ilişkin iddiaların ucu 1983'ten bugüne kadar uzandı. Flaş bir gelişme Emanuela Orlandi'yi 39 yıl sonra yeniden manşetlere taşıdı...

Emanuela Orlandi, 1983 yılının 22 Haziran günü ortadan kaybolduğunda henüz 15 yaşındaydı. Son olarak Roma'da Navona Meydanı'nda bulunan Sant' Apollinare Bazilikası'nın önünde görülmüştü.

Kilise, Katolik Hristiyanlık'ın en esrarengiz tarikatlarından biri sayılan Opus Dei'ye aitti. Emanuela'nın flüt dersi almak için haftada üç gün düzenli olarak kiliseye gittiği biliniyordu. 22 Haziran'da da derse gitmiş, hatta çıkışta kız kardeşini telefonla aramıştı. Kendisiyle en son konuşan kişi kardeşiydi.

Görgü tanıklarından bazıları Emanuela'nın bir halk otobüsüne bindiğini ve kendisini kapı kapı dolaşıp kozmetik ürünleri satmaya ikna etmeye çalışan kızıl saçlı bir kadınla sohbet ettiğini söylüyordu. Bazıları ise kızı yeşil bir BMW otomobile binerken gördüğünü söylemişti.