• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bu gece Mevlid Kandili

  03.02.2012 07:11
  Bir güneş gibi insanlık semasına doğup bütün dünyayı nurlu mesajlarıyla aydınlatan Peygamber Efendimizin doğum yıl dönümü...
  Bu gece Mevlid Kandili
  Bu gece Mevlid Kandili Bu gece Mevlid Kandili Bu gece Mevlid Kandili

   

   

   

  Peki kendisine çok şey borçlu olduğumuz Peygamberimizi bütün dünyaya ne kadar anlatabildik? 

  O'nu hakkıyla anlatabildik mi? 

  Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), birgüneş gibi insanlık semasında doğmuş, bütün dünyaya ışıklarını saçmış ve kıyamete kadar da saçmaya devam edecektir. O, çok kısa denebilecek bir zaman dilimi içinde bütün çağları aydınlatacak ve insanların problemlerine çareler sunacak bir hayat yaşamıştır. 

  Hazreti Muhammed'in (aleyhissalatu vesselâm), bütünüyle beşerin hayatına lâzım gelen hakikatlerle zuhuru öylesine harikuladedir ki, insanlık tarihinde eşini göstermeye imkân yoktur. Kâinatın Efendisi, reformcu değildir. O, Hazreti Adem'le başlayan Allah'ın yegane dini İslam'ın üzerine konan tozu toprağı silmiş, bundan on dört asır evvel onu kendine has saflığıyla yeniden ortaya çıkarmış ve beşere takdim etmiştir. 

  İnsanlığın İftihar Tablosu, reformcular gibi hayatın sadece bir yönüne ait meseleleri ıslah etme, deforme olmuş şeyleri reform yapma meselesiyle meşgul olmamıştır. O, bir insanın yatıp kalkmasından, uyumasına, ibadetlerini nasıl yapacağına, inandıklarına nasıl inanması gerektiğine, ahlaka, hasılı hayatın her yönüne dair düzenlemeler getirmiştir. 

  O, TEMSİL PEYGAMBERİDİR 

  Efendimiz, hayatımızın her karesine ait böylesi düzenlemeler ortaya koyarken pek çok bela ve musibetlerle de karşılaşmıştır. Ama bu bela ve musibetler asla O'nu yolundan vazgeçirmemiştir. O, önüne çıkan her problemi sabırla, azimle, gayretle, duayla aşmasını bilmiş, bu konuda da bize örnek olmuştur. Biz, en ufak bir problem karşısında hemen ümitsizliğe kapılabiliyor, kaderi tenkit manasına gelen bazı sözler söyleyebiliyoruz. 

  Şu unutulmamalı ki, olumlu ve müspet davranışların, temsil mevkiinde bulunan insanlar tarafından ortaya konulması, o insanın diğer insanlara tesirli olması açısından çok önemlidir. Yani bir insan namazı anlatıyorsa öyle bir namaz kılmalı ki, dışarıdan ona bakanlar, "Bu zatın hiç bir şeyi olmasa, sadece şu namazı onun hak çizgide olduğunu gösteriyor" demelidirler. Hatta ona dışarıdan bakan insanlar tam inanmasalar bile onun bu namazının alınması gerektiğine inanmalıdırlar. Nitekim temsilde hep önde yürümek gereklidir. 

  O, ÖRNEK İNSANDIR 

  İnsanlar için "üsve-i hasene-en güzel örnek" olan Nebiler Serveri, başına gelen türlü türlü bela ve musibetlere karşı takındığı tavrında, tebliğinin yanı sıra temsilde de en iyi bir misal teşkil ediyordu. Mesela bir defasında Efendimiz istirahata çekilmiş, sabaha kadar dönüp durmuş, fakat bir türlü uyuyamamıştı. Sağına ve soluna dönüyor, adeta ızdıraptan iki büklüm oluyordu. Sabah olunca hanımı sordu: 

  "Ya Rasulallah, bu gece rahatsız mıydınız? Çok ızdırap çektiniz." Allah Resulü'nün cevabı şu oldu: "Yatağımı hazırlarken, yere düşmüş bir hurma buldum. Onu ağzıma koydum. Fakat sonra aklıma geldi ki, bizim evde sadaka ve zekat hurmaları da bulunuyor. Ya bu hurma, onlardan idiyse! İşte sabaha kadar bunu düşündüm, bunun ızdırabıyla sağa sola dönüp durdum. Bir türlü gözüme uyku girmedi." (Müsned, 2/193) 

  Sadaka ve zekât O'na haramdı. Ancak bu hurma, kendine ait hediye hurmalardan da olabilirdi. Hatta bu ihtimal, diğer ihtimalden daha kuvvetliydi. Çünkü O'nun hanesinde, sadaka veya zekât malları gecelemez, geldiği gibi dağıtılırdı. Şüphenin en küçüğüne karşı böyle davranan ve hayatını hep bu hassasiyet içinde geçiren bir insanın, kesin haram olan bir işe yanaşması mümkün müdür? O, en küçük ve şüpheli bir şeyle dahi ruh dünyasını kirletmeme mevzuunda fevkalâde hassastı. 

  O'nun ümmeti olarak bize düşen O'nu her yönüyle insanlığa tanıtabilmektir. Nitekim asrımız insanın Efendimizin diriltici soluklarına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğu açıktır. 
  Bu vesileyle bütün okurlarımızın Mevlid Kandili'ni tebrik ediyor, bu kandilin bütün dünyayı aydınlatmasını temenni ediyorum. 

  SÖZÜN ÖZÜ 

  1. Peygamber Efendimizin doğumu, bütün insanlığın da yeniden doğumu sayılır. 
  2. O'nun nurlu hayatı bizim için en ideal örnektir. 
  3. Ümmeti olarak bize düşen O'nu her yönüyle insanlığa tanıtabilmektir. 

  TEFEKKÜR ATLASI 

  Şu kâinat tablosunun ressamı kim? 


  Kış mevsiminin temsil edildiği muhteşem bir yağlı boya tablo düşünelim. Bu resimdeki güzellik ressamın takdirinden, tanziminden gelmektedir. Ressam, o resme koyacağı her şeyi önce zihninde plânlamış, daha sonra o programa göre fırçasını çalıştırmış, resmi yapmıştır. 
  İşte, bu kâinat da kudret kalemiyle çizilmiş rengârenk muhteşem tablodur. Fakat bu tablo canlıdır; güneşiışık vermekte, ağaçlarından gıdalı meyveler dökülmekte, bulutlarından yağmur yağmakta, insanları düşünmekte, konuşmakta, yürümekte, koyunları süt vermekte, toprağından hayat fışkırmaktadır. 
  Her şeyi ile cansız olan bir tabloya baktığında, ressamın ilmini ve takdirini aklıyla görebilen ve bu ilmin resimden önce de var olduğunu idrâk eden bir insan, elbette ki bu hayat dolu kâinat tablosunu seyrettiğinde her şeyin Allah'ın takdir ettiği plân ve programa, yani kadere göre yaratıldığını anlayabilir. 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim