• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Bu bir karşı devrim harekâtı

  30.01.2008 08:55
  AKP ile MHP’nin üniversitelere türban serbestisine ilişkin karara varmaları Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ve YÖK arasındaki görüş ayrılığını ortaya koydu.
  Bu bir karşı devrim harekâtı
  Bu bir karşı devrim harekâtı Bu bir karşı devrim harekâtı Bu bir karşı devrim harekâtı

  AKP ile MHP"nin üniversitelere türban serbestisine ilişkin karara varmaları Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ve YÖK arasındaki görüş ayrılığını ortaya koydu. Türban konusunda sessiz kalan YÖK"ün aksine ÜAK, cuma günü türban gündemiyle olağanüstü toplanacak.

  YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan, göreve geldiği ilk gün yaptığı, "Bütün yasaklar kalkacak" açıklamasının bugün de arkasında olduğunu vurguladı ve "Türban konusunda YÖK"ün şu an için yaptığı bir çalışma yok" dedi.

  İLKÖĞRETİME İNER

  ÜAK Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akaydın ise rektörlerin yoğun istekleri üzerine olağanüstü toplanarak bildiri yayınlama kararı aldıklarını kaydederek, şunları söyledi: "Bu Laik Cumhuriyet"in "Laiklik" maddesinin içinin boşaltılma çalışmasından başka bir şey değildir. Bu bir karşı devrim harekátıdır. Bir kırılma noktası olacaktır. Kimse Anayasanın değiştirilemez hükümlerine karşı çıkamaz. Bu düzenleme sadece üniversitelerle sınırlı kalmaz, arkası çorap söküğü gibi gelecek, ilköğretime kadar inecek. Laik olan tek müslüman ülke biziz. Şimdi bizi de bundan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Ama biz buna izin vermeyeceğiz."

  Türban konusunda rektörlerin görüşleri ise şöyle:

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut: Yapılan, peçesiz kara çarşafın tarifidir. Artık okullarda kara çarşaflı kızlar, şalvarlı, sarıklı, entarili erkekler göreceğiz. Değişiklikle Atatürk"ün kılık-kıyafet devrimi geçersiz sayılıyor. Anayasa"ya dinsel bir nedenle madde koyulması laiklik ilkesini zedeliyor. Türbanın girmesiyle, Anayasa"nın 2. maddesi zedelenmiş olacak. Anayasa Mahkemesi"nin kararı reddedeceğini düşünüyorum.

  İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu: İstedikleri kadar düzenleme yapsınlar, hiçkimse, Anayasa"nın değiştirilmez hükümlerine karşı gelemez. Okul kapısında kızların çene altlarına mı bakacağız? Kızlar yasak kalkınca Arap kıyafetiyle gelecek. AKP ve MHP türban için yasalara takla attırmaya çalışıyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim