• BIST 107.303
 • Altın 152,979
 • Dolar 3,7134
 • Euro 4,3645

  Bu akşam Balans'ta

  19.03.2009 04:35
  İskender Paydaş, “Zamansız Şarkılar” konserleri kapsamında bu akşam Jolly Joker Balans’ta çıkacak.
  Bu akşam Balansta
  Bu akşam Balans'ta  Bu akşam Balans'ta  Bu akşam Balans'ta

  Kurban, Burak ve şebnem beni yarı yolda bıraktı

  İskender Paydaş, kendi eserlerini rock fusion versiyonlarıyla yorumladığı “Zamansız şarkılar” konserlerine devam ediyor. Bu akşam müzikseverlerle Balans Jolly Joker"de buluşacak olan Paydaş, en büyük sıkıntısının kendine uygun bir partner bulamamak olduğunu söylüyor: “Üç ayrı umudum vardı; Kurban grubu, Mirkelam ve şebnem Ferah... Üçü de yarı yolda vazgeçti.”

  Rock kökenli bir müzisyensiniz, ama uzun yıllar popüler müziğin içinde yer aldınız. Neden? Anlaşılamadınız mı, yoksa şanssızlık mı diyelim?
  - Şöyle bir şanssızlık olabilir... Ben müzik konusunda vizyonu olan, farklı boyutta düşünen, uygulayan, çok fazla ileriyi gören bir adamım. Ne yazık ki bu vizyona sahip bir partner bulamadım kendime. Tam bulduğumu sandım ama hep yarı yolda kaldım. Pes ettiler. Çünkü ben çok hızlıyım. Üç ayrı umudum vardı, hepsi de dediğim gibi yarı yolda vazgeçti.

  Kimdi bu üç kişi?
  - Kurban grubu ki hâlâ onları çok severim, Mirkelam ve şebnem Ferah... şebnem"den çok umutluydum ama çabuk yoruldu. Fakat hepsi de şu an hak ettikleri yerdeler.

  Sizin hayal ettiğiniz yerdeler mi yani?
  - Şebnem benim istediğim yere çok yakın bir yere geldi. Ancak şu an bulunduğu duruma 1997 ya da 1998 yılında da gelebilirdi. Dolayısıyla şimdi çok daha başka yerlerde olabilirdi. Kısacası benimle aynı hızda ya da aynı vizyonda olabilecek partner sıkıntısı yaşıyorum. Tek derdim bu...

  KULLANILDIĞIM İÇİN DEPRESYONA GİRDİM

  Küstünüz mü sizi yarı yolda bırakanlara peki?
  - Yok, küsmedim... Ama anlaşılamamaktan dolayı bunaldım. Bir de kullanıldığımı hissetmek depresyona soktu beni. 2000"li yılların başında birilerinin benim üstüme basarak kendilerine yollar çizdiğine, sonra “bunun işi bitti, atalım” dediklerine şahit oldum. Ama bunları yapanların hiçbiri yerinde kalmadı. Bense yoluma devam ediyorum.

  Ve bu olanlar yüzünden popüler müzik yapmak zorunda kaldınız. Mesela Kayahan"la çok uzun süre çalıştınız...
  - Bir şekilde para kazanmak zorundasınız. Ayrıca popüler müziğe kendi lezzetimi katmayı seviyorum. Diğer yandan benim hayatımda her şey Kayahan"la başladı. Kendisini çok severdim. Çünkü yaptığı şarkılar beste ve söz açısından çok farklıdır. Değişiklik, yenilik biraz cesaret ister. Tam insanlara bir şey sunacakken korkup “Bir dakika ağabey, biz işi sağlama alalım” diyenler çok. Kayahan Bey ise asla bunu yapmadı.

  “Biz işi sağlama alalım” demek, parayı sağlama almak anlamına mı geliyor?
  - Birçok şarkıcı değişimden tabii ki para ve kariyer yüzünden de vazgeçiyor. Bu anlamda Hande Yener"i tebrik ediyorum. Hande Yener koskoca bir yeri kaplıyordu. Bundan tamamen vazgeçti, şöhret, para her şeyi bitirdi, bambaşka bir tarza geçti.

  Birçok rock grubu, müzisyen, şarkıcı var... Ne düşünüyorsunuz gençler hakkında?
  - Birçoğunu takip ediyorum. Geçen gün Emre Aydın"ın konserindeydik, ben onu ilk defa seyrediyordum. Acayip bir kalabalık vardı. Sahneye çıktılar, ama o kadar kötü çalıyorlar ki ben böyle bir şey duymadım. Bu grup iki yıldır konser veriyormuş bir de... “ıki yıldır böyle mi konser veriyorsunuz?” dedim. Performansları çok kötüydü çünkü... Emre çok güzel söylüyor, şarkıları, sözleri ve sahne duruşu gayet iyi, fakat biraz çalışsınlar. Halledilmeyecek bir problem değil.

  Şu an iyi çalan bir grup yok mu?
  - Grup olarak baktığımızda Kurban var. Mesela şebnem Ferah ve grubu da çok iyi.

  ÖZGÜN TAZE KAN GİBİ GELDİ

  Sizin şarkılarınızdan oluşan “Zamansız şarkılar” konserlerinizi Özgün"le birlikte hayata geçirdiniz. Özgün, bu anlamda yeni keşfiniz mi?
  - Özgün"ün sesi, benim şarkılarımda gerçekten çok iyi duruyor. Sahnesi de çok iyi. Bu proje için taze kan gibi geldi bana.

  “Zamansız şarkılar” projeniz albüm de olacak, değil mi?
  - Evet hazırlıklar devam ediyor. Nisan ayında piyasaya çıkacak. Yedi yıldır böyle bir hayalim vardı, şimdi o hayali gerçekleştiriyorum. Bazı şarkıları Özgün seslendirecek. Burak Kut, Dolapdere Bing Gang de olacak. Emre Altuğ"un da okumasını istiyorum ama daha kendisine ulaşamadım. şarkılarımı 6-7 farksolistin okumasını istiyorum.

  SANATÇILARIN ÇOĞU CESARETSİZ

  Ben hiç radyo dinlemiyorum, dinleyemiyorum... Bazen Türke pop çalan bir kanala denk geliyorum, bir şarkı çıkıyor, dakikalar geçiyor ama şarkı değişmiyor... Biraz dikkat edince başka şarkının çaldığını anlıyorum. Bu ne korkaklıktır... Çalan şarkıların hepsi birbirine benziyor. Biraz değişiklik yapın. Sonra da söyleniyorlar, “Müzik sektörü bitti” diyorlar. Madem bitti, siz de farklı bir şeyler yapın o zaman. Bu kadar cesaretsiz olunmaz ki!

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim