Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, BirGün yazarı Timur Soykan'ın ortaya çıkardığı İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'nin 6 yaşında evlendirilmesi ve yıllarca cinsel istismara maruz bırakılması skandalıyla ilgili sesiz kaldığı eleştirilerine yanıt verdi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye konuşan Bozdağ, "Ben Adalet Bakanı’yım. Adalet Bakanı her konuda konuşmaz. Hele hele yargıya intikal eden konularda konuşmaz. Bizden görüşülen davalarda tarafgirlik bekleniyor. Benim her sözüm yargıyı etkiler" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı olarak yapması gerekenleri yaptığını, hukukun işlediğini savunan Bozdağ, “Şimdi bırakalım yargı görevini yapsın, hukuk işlesin, sonuçta adalet de hak da ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU NE ZAMAN İSTİYORSA GÖRÜŞMEYE HAZIRIM"

Bozdağ ayrıca, Adalet Bakanlığı'nın önüne yürüyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na davetini yineleyerek, bu konu başta olmak üzere adaletle ilgili konuları konuşmaya çağırdı. Bozdağ, “Sayın Kılıçdaroğlu’na davetim geçerli. Şimdi de davet ediyorum. Buyursun gelsin çayımı içsin. Bu mesele dahil adaletle ilgili her konuda konuşalım. Sayın Kılıçdaroğlu isterse bugün gelebilir, isterse yarın gelebilir. Adaletle ilgili ne istiyorsa görüşmeye hazırım. Yaptıklarımızı anlatırım. Önerileri varsa kendisini dinlerim. Ne zaman istiyorsa görüşmeye hazırım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partisinin vekilleri, çocuk istismarı skandalına karşı harekete geçmeyen Adalet Bakanlığı’na yürümüştü. Bakanlık önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "İki yıldır bu meseleyi biliyoruz diyorlar. İki yıldır bu meseleyi biliyorsunuz da ne yaptınız? Sistematik bir tecavüz var ve iki yıldır bunu biliyorsunuz. Gıkınız bile çıkmıyor. Bereket versin gazeteciler var bu ülkede" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine gidiyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, bakanlığın H.K.G. konusunda sessiz kaldığı iddialarına tepki göstermiş, "Adalet Bakanlığı sessiz kalmadı. Belli ki Sayın Kılıçdaroğlu’na doğru bilgi aktarılmıyor” demişti.

Bozdağ, “Sayın Kılıçdaroğlu Adalet Bakanlığı’ndan randevu istemedi. Eğer randevu istemiş olsaydı kendisine randevu verirdim. Randevusuz geldiği halde görüşmek isteseydi kendisiyle yine görüşürdüm” diye açıklama yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de 6 yaşındayken imam nikahıyla Kadir İstekli adlı 29 yaşındaki bir müridiyle ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayımlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.

Sosyal medyada tepki yağan olaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmış ve davaya müdahil olunduğunu bildirmişti. İstismarın, 2 yıl önce H.K.G'nin şikayetiyle yargıya intikal ettiği anlaşılmıştı.