• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Boyner: 'Pas lekesi'ni yasayla temizleyin

  09.12.2011 15:49
  TÜSİAD Başkanı Boyner, Türkiye'nin demokratikleşen ülke görüntüsüne pas lekesi gibi yapışan gelişmelerin önünü alacak yasal değişikliklerin gerçekleşmesini istedic
  Boyner: Pas lekesini yasayla temizleyin
  Boyner: 'Pas lekesi'ni yasayla temizleyin Boyner: 'Pas lekesi'ni yasayla temizleyin Boyner: 'Pas lekesi'ni yasayla temizleyin

   

  TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD Başkanı Boyner, bir yandan Anayasa’yı hazırlarken, diğer yandan da Türkiye’nin son on yıla damgasını vurmuş hızla özgürleşen ve demokratikleşen ülke görüntüsüne pas lekesi gibi yapışmaya başlayan gelişmelerin önünü alacak yasal değişikliklerin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. 
   
  Dersim olayları etrafında başlayan tartışmaya da değinen Boyner, partizan veya ideolojik kutuplaşmanın bir parçası haline getirilmediği taktirde, bu tartışmanın bir ferahlama vesilesi olacağına inandığını söyledi. Boyner, "Cumhuriyet tarihinin nesnel şekilde değerlendirilmesi, Kürt meselesinin geçmişi ve bugününün, Alevi sorununun tüm veçhelerinin tartışılmasının daha demokratik bir vatandaşlık ve laiklik anlayışının tesis edilmesi yönünde iyi bir fırsat sunduğunu düşünüyorum" dedi. 
   
  VERGİ ÜZERİNDE DURULMALI 
  Boyner, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemin ekonomi politikalarını düşünürken vergi üzerinde mutlaka durulması gerektiğini ifade etti. Ekonomi konusunda Türkiye’deki kaynak paylaşımı mücadelesinin tüm ülke sathına yayılmış şekilde kayıtlı işletmelerle kayıtdışı işletmeler arasında olduğunu kaydeden Boyner, Türkiye’de gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin verginin tabana yayılması ve kayıt dışı ile mücadele siyaseten zor geldiği için, dolaylı vergilere yüklendiğini söyledi. 
   
  Boyner, bu tutumun hem kayıtlı kesim açısından rekabeti olumsuz etkilediğini, hem de kayıt dışını daha da körüklediğini ifade etti. Kayıt dışılığa kayıtsız kalmanın sürdürülebilir büyümenin önünde bir engel olduğunu belirten Boyner, "Yeni bir vergi sistemine olan ihtiyacımız artık bastırılamayacak düzeydedir. Bu yolda, vergi denetim kapasitesinin daha etkin ve güçlü hale getirilmesi anahtar bir öneme sahiptir" dedi. 
   
  -KRİZ FIRSAT- 
  Boyner, dünya ekonomisindeki gelişmelerin, Türkiye gibi, 2001-2011 arasında çok başarılı bir performans göstermiş, küresel ekonomiye özellikle AB ekonomisine derinden entegre olmuş, ancak kaygı verici boyutlara gelen cari açığı kısa vadeli sermaye akışlarıyla kapatılabilen, hanidir yapısal reformlarda yorgun düşmüş bir ülkeyi rahat bırakmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. Bu krizin Türkiye’nin yavaşlayan mikro reform gündemini taze bir bakış ile yeniden canlandırmak için bir fırsat da yarattığına işaret eden Boyner, şöyle devam etti: 
  "Yarışa önde başlama ve götürme şansımız vardır. Reform yapma iradesini tüm toplum kesimlerinde canlandırmak zorundayız. Yönetimin kısa vadede getirisi olmayan, ancak uzun vadede Türkiye’yi düzlüğe çıkaracak, dünyada rekabetçi kılacak ve dünya iş bölümünde daha sağlam bir yere oturtacak kararları almasını bekliyoruz. Bugün için Türkiye’nin ekonomik dengeleri hem mutlak hem de nispi olarak iyidir. Ancak göreli olarak olumlu dengelerimizin, gerekli mikro reformlar krize rağmen yapılmadığı takdirde, süratle bozulabileceği ihtimalini de gözden kaçırmamalıyız. Gün gelecek AB ve ABD ekonomileri toparlanacaktır. Türkiye’yi ileride daha etkili bir ekonomik aktör haline getirecek adımların atılması için fırsat anı bugündür." 
   
  BÜYÜMENİN MOTORU ÖZEL SEKTÖR
  Boyner, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da büyümenin motorunun özel sektör olacağını ifade ederek, devletin rolünün piyasa sisteminin düzgün çalışmasını kolaylaştırmak, engellerin temizlenmesine yardımcı olmak ve kamu maliyesinde disiplini sağlamak olduğunu belirtti. 
   
  TÜSİAD Başkanı, bu bağlamda modern ve karmaşık bir ekonominin iyi yönetilmesinde bağımsız denetleyici ve düzenleyici kurumların önemini ayrıca vurgulamak bile gereksiz olduğunu kaydetti. (aa) 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim