• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bosnalı'dan değerlendirme

  24.06.2009 15:14
  Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı yaptığı açıklama ile hükümetin açıkladığı teşvik paketinde bölgelerin belirlenmesinde baz alınan gelişmişlik endeksinin yeniden hesaplanması gerektiğini belirtti.
  Bosnalıdan değerlendirme
  Bosnalı'dan değerlendirme Bosnalı'dan değerlendirme Bosnalı'dan değerlendirme

  Mevcut paketin sevindirici olduğunu ancak yeterli olmadığını ifade eden Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, “Yeni fabrikaların kurulmasını teşvik ederken eskilerin sorunlarını görmezden gelemeyiz. Mevcut işletmelerin de sorunlarının çözümü konusunda somut adımlar atılmalıdır” dedi.
  Açıklanan pakette bölgesel belirleme yapılırken neye göre tercih yapıldığını tam olarak açık olmadığını, 2. bölgede yer alan Aydın ili ile 3. bölgede yer alan komşu Manisa ili arasındaki hangi kriterlerde uçurum olduğunu çok merak ettiklerini ifade eden Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı “Bu şekilde bölgeler arası farklılık gösteren gelişmişlik endeksi hesaplamalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ilimiz Aydın ile sanayisi büyük atılım yapmış Konya ili nasıl karşılaştırılmıştır da biz 2. bölgede Konya 3. bölgede olabilmiştir çok merak ediyoruz. Ayrıca teşvik edilen 12 yatırım sektöründe son günlerde büyük önem kazanan enerji sektörü özellikle rüzgar enerjisi, jeotermal enerji ve güneş enerjisinin niçin desteklenmedi bu da bizim için büyük bir soru işaretidir. Kriz nedeniyle çok sayıda kurulu tesiste üretim geriledi. İstihdam geriledi. Bu tesisler çökerse, sadece sahipleri değil, ülke ekonomisi de büyük zarar görür. Bu tesisler desteklenirse kısa sürede üretim ve istihdam artışı sağlanabilir. Teşvik paketinde krizden olumsuz etkilenen kurulu fabrikaların sorunlarının ihmal edildiği görülüyor. Bu nedenle mevcut fabrika ve işletmelerin de desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

  “YENİ FABRİKA KURALIM DERKEN ESKİLER BATMASIN”
  Çıkarılan teşvik paketinin eski firmalara da kapsaması gerektiğini, bu şekilde aynı zamanda haksız rekabetin de önüne geçilebileceğine inandığını kaydeden Aydın Ticaret Borsası başkanı Adanan Bosnalı “Çıkarılan teşvik yeni yatırım yapacak firmalar için geçerli olacaktır. Güzel de aynı bölgede eski fabrika yanına yatırım yapan aynı işi yapan iki firma arasında vergi farklılığı ve sigorta primlerinde fark olacaktır. Dolayısıyla eski firma yeni firma ile nasıl aynı fiyatı verebilecektir. Bu eski firmaların batması demek değil midir? Yeni teşvik yasası ile fabrikaların daha geri kalmış bölgelere taşınması istenmektedir. Bu seçenek o şehirdeki ve diğer şekildeki yaşam şartlarını ve şeklini etkiler ve bu göçlere neden olur. Bu nedenle teşvik paketinin genişletilip, bölge belirleme kriterlerinin de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim