• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409

  Böbrekleri korumak için ne yapmalıyız? İşte 8 öneri

  30.11.2018 12:01
  Ülkemizde her 7 kişiden biri böbrek hastası. Dünyada 500 milyonu aşkın kronik böbrek hastasının bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Tekin Akpolat , böbrek hastalıklarının tüm organları etkileyebileceğini, bu sebeple de sağlıklı olmak için böbreklerin sağlıklı çalışmasının çok önemli olduğunun altını çizdi. 'Su içmek böbrek hastalığını tedavi etmez ancak önler' diyen Prof. Dr. Akpolat, güne su içerek başlanması gerektiğini söyledi. Peki böbrekleri korumanın yolları nelerdir? İşte cevabı...
  Böbrekleri korumak için ne yapmalıyız? İşte 8 öneri
  Böbrekleri korumak için ne yapmalıyız? İşte 8 öneri Böbrekleri korumak için ne yapmalıyız? İşte 8 öneri Böbrekleri korumak için ne yapmalıyız? İşte 8 öneri

  KAN BASINCINIZI TAKİP EDİN  Hipertansiyon kalp krizi ve felç dışında böbrek hastalığına da yol açar. Hipertansiyon kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığı ile birlikte olursa böbrek hastalığı riski artar.

  ZİNDE VE AKTİF OLUN  Zinde ve aktif olmak kan basıncı kontrolünü kolaylaştırır, bu nedenle böbrek hastalığı riskini azaltır.

  KAN ŞEKERİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN  Şeker hastalarının yaklaşık yarısında böbrek hastalığı gelişebilir, bu nedenle yakın kan şekeri takibi ve kontrolü böbrek hastalığını önler.

  SAĞLIKLI BESLENİN, KİLO ALMAYIN  Sağlıklı beslenme şeker, kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıkları önleyerek böbrek hastalığını önler.

  YETERLİ SU İÇİN  Su içmek tuz, üre ve zehirli maddelerin atılımını kolaylaştırarak böbreklere yardım eder. Günde 1.5-2 litre su içmeye gayret edilmelidir.

  SİGARA İÇMEYİN  Sigara böbreklere giden kan akımını yavaşlatır, böbreğin yeterli iş yapmasını azaltabilir. Sigara ayrıca böbrek kanseri riskini de arttırır.

  BİLİNÇSİZ İLAÇ VE BİTKİSEL ÜRÜN KULLANMAYIN  Reçetesiz satılan birçok ilacın/bitkisel ürünün böbrekler üzerine olumsuz etkisi vardır. Böbrek hastalığı olanlarda bu risk daha fazladır.

  BÖBREKLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN  Aşağıdaki risk faktörlerinden birine sahipseniz mutlaka böbreklerinizi kontrol ettirin:

  Şeker hastalığı

  Yüksek tansiyon

  Şişmanlık

  Ailenizde böbrek hastalığı var olması.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim