Dünyanın önde gelen finans yayınlarından Bloomberg, Türkiye bir seçim yılına girerken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın en büyük rakibinin enflasyon olduğunu belirtti.

Bloomberg'den Selcan Hacaloğlu, kaleme aldığı analizde muhalefet partilerinin bir altılı masa oluşturulsa da Erdoğan'ın karşısında henüz kesin bir aday olmadığına dikkat çekti.

Gram altın için rekor beklentisi! Piyasa uzmanı tarih verdi Gram altın için rekor beklentisi! Piyasa uzmanı tarih verdi

Analizde dünyada pandemi ve tedarik zinciri krizi fiyat artışlarına sebep olurken, Türkiye'deki yüksek enflasyona büyük oranda hükümetin politikalarının sebep olduğunu belirtildi: "Türkiye'nin enflasyon problemi büyük oranda Erdoğan'ın Merkez Bankası politikalarına yön vermesinin ve daha yüksek faiz oranlarına mesafesinin öngörülebilir sonucu".Hacaloğlu, ekonominin kötüleşmesiyle Erdoğan ve AKP'nin anketlerde kan kaybetmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Erdoğan'ın yüksek enflasyonun küresel bir sorun olduğunu ve halktan sabretmelerini istediğini hatırlatan Hacaloğlu, "Ancak ABD'nin ve diğer ülkelerin merkez bankalarının faiz yükseltmesi Lira'nın daha da güç kaybetmesine ve fiyatların daha çok artmasına sebep olabilir" değerlendirmesinde bulundu. 

Hacaloğlu, "Erdoğan, büyük ekonomi deneyinden geri adım atacağına dair sinyaller vermiyor. Bu deney, yüksek faizin yüksek enflasyona sebep olacağı inancına dayanıyor; bu bir ekonomi ders kitabında okuyacağınız şeyin tam tersi. Muhalefet partileri iktidara gelirlerse TCMB'nin politika bağımsızlığını ve güvenilirliğini tekrar oluşturacaklarını belirtti. Ve cezaevine girmezlerse" yazdı ve cumhurbaşkanı adayı olabileceği konuşulan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hakim karşısına çıkacağına dikkat çekti.