Kazakistan sadece kayıtlı şirketlerin Bitcoin madencilik faaliyetlerine izin verileceği duyuruldu.

Kazakistan, Bitcoin madenciliği konusunda da yeni bir adım atıyor. Kazakistan sadece kayıtlı şirketlerin Bitcoin madencilik faaliyetlerine izin verecek.

Kazakistan parlamentosunda önerilen yeni yasa tasarısı, kabul edildiği takdirde sadece yetkili madencilerin dijital para basmasına izin verecek. Yasa tasarısı, endüstriyi kapsamlı bir şekilde düzenlemek ve sponsorlarının sektördeki kontrolsüz elektrik tüketimi olarak nitelendirdiği şeyi azaltmayı hedefliyor.

Kazakistan parlamentosunun alt meclisi olan Mazhilis üyeleri, ülkede kripto para birimlerinin çıkarılması için yeni kurallar getiren yeni bir yasa tasarısı sundu. Yeni yasa tasarının hükümlerine göre, sadece Astana Uluslararası Finans Merkezi’ne (AIFC) kayıtlı şirketin veya lisanslı veri merkezleriyle anlaşması olan yerleşik olmayan kuruluşların Bitcoin madenciliği yapmasına izin verecek.

Kazakistan, Çin’in sektörde uyguladığı baskının ardından kripto madencileri için yeni bir üs haline geldi ve madencilik işletmelerinin akışı büyüyen bir güç açığına neden oldu. Orta Asya ulusunun finans merkezi olan AIFC, hükümetin ülkenin büyüyen kripto sektörünü gözetim altına alma çabalarına katkı sağlamayı planlıyor. Kazakistan bu yılın başlarında, ülkede kayıtlı olan kripto borsalarının yerel bankalarda hesap açmasına izin vermişti.