• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Birleştiren önerge

  28.12.2007 17:36
  ASELSAN VE TÜBİTAK’taki şüpheli ölümler taban tabana zıt olan Meclis'in iki muhalefet partisini aynı noktada buluşturdu. DTP'li Kaplan'ın ardından MHP'li Vural da bugün konuyla ilgili soru önergesi verdi.
  Birleştiren önerge
  Birleştiren önerge Birleştiren önerge Birleştiren önerge

  MHP Grup başkan vekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır ile bir grup MHP milletvekili tarafından Meclis Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, ASELSAN ve TÜBİTAK"ta çalışan uzmanların kamuoyunda şüphe uyandıran ölümlerinin arkasındaki sebepler ile bugüne kadar ileri teknoloji projelerinde çalışmış olanların karşılaştıkları tehditler ve bu alanda çalışan uzmanların sahip oldukları bilgilerin korunması için gerekli tedbirlerin tespit edilmesi için araştırma komisyonu kurulması istendi.

  Önergenin gerekçesinde, ASELSAN"da çalışan 3 mühendisin arka arkaya intihar ettiğinin basında yer aldığı hatırlatılarak “bu mühendislerin oldukça önemli teknoloji projeleri üzerinde çalıştığı belirtilmektedir. ASELSAN"da askeri araçlara Türk milli yazılımını üreten stratejik öneme sahip projelerde çalıştığı belirtilen bu mühendislerimizin altı ay içinde vuku bulan bu üzücü intiharları kamuoyunda tartışılmaya devam etmekte, çeşitli yorumlar yapılmaktadır. “denildi. İntihar ettiği belirtilen Hüseyin Başbilen"in "Milli Tank Projesi" üzerinde çalıştığı, ancak bu projenin ölümünden sonra kaybolduğu ve hatta çalındığının iddia edildiği önergede, şu görüşlere yer verildi:

  “Diğer taraftan ASELSAN mühendislerinden Hüseyin Başbilen"in ölümüne ilişkin Ankara Adli Tıp Kurumunun oybirliğiyle intihar olarak yaptığı tespitten sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu"ndaki 10 uzmandan 3 uzmanın cinayet olabileceği şeklindeki görüşleri kuşkuları daha da artırmıştır. Ayrıca 14 Temmuz 2004 tarihinde vuku bulan bir trafik kazası sonucunda bir TÜBİTAK projesinde çalışan 3 uzmanın vefat etmesine yönelik kaza hakkında şüpheler halen kamuoyunu meşgul etmektedir. Bu uzmanların da Türkiye"nin güvenliğiyle ilgili kriptolar üzerinde çalıştıkları ifade edilmiş, kazada vefat eden bir uzmanın bilgisayarının kaybolduğu, daha sonra da kırıldığı iddia edilmişti.”

  “ŞÜPHELİ ÖLÜMLER AYDINLATILMALI”

  Araştırma önergesinde, ileri teknoloji çalışmalarında yer alan uzmanların ölümlerindeki şüphelerin aydınlatılması gerektiğine dikkat çekildi. Önergede ayrıca ileri teknolojide yer alan uzmanların ve sahip oldukları bilgilerin korunmasına yönelik alınması gereken tedbirlerin de tespit edilmesi istendi.

  DTP'DEN DE AYNI ÖNERGE
   
  DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da dün aynı konuda Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e soru önergesi verdi.
  Kaplan, Bakan Şahin'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Temmuz 2004 tarihinde Çanakkale-Gelibolu yolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında, TÜBİTAK'ta güvenlik projeleri ile ulusal kriptoloji araştırmalarında çalışan Ercan Kuruoğlu, Mustafa Aktekin ve Yüzbaşı Yücel Kenter'in, şüpheli şekilde öldüğünü, daha sonra da ASELSAN'da görevli Hüseyin Başbilen, Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken'in intihar ettiğinin açıklandığını belirtti.

  Adli Tıp Kurumu raporlarında, intiharlar konusunda çelişkili görüşlerin yer aldığını savunan Kaplan, Isparta'daki uçak kazasında da kanas uzmanı, Milli Tank Projesi sahibi ve F-16 uçaklarında “sinyal kırıcı” olarak çalışan 3 mühendisin de aralarında bulunduğu 6 bilim adamının öldüğüne dikkati çekti.

  “İlginç ve şüpheli” olarak nitelendirdiği olaylarla ilgili açılan idari ve cezai soruşturma olup olmadığını öğrenmek isteyen Kaplan, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  “TÜBİTAK mensubu 3 uzmanın çalıştıkları askeri projeler, askeri teknoloji, teknoloji transfer ve kaçakçılığıyla bağlantılı mıdır? ASELSAN mensubu 3 kişinin intiharı olayında Adli Tıp raporunda 3 uzman, 'intihar değil cinayet' dediğine göre, açılan soruşturmalarda cinayet üzerinde duruluyor mu? ASELSAN mühendisi Başbilen'in askeri uzmanlara vereceği Milli Tank Projesi kayıp mı? Kayıpsa açılan soruşturma ne aşamada?”

  DTP'li Kaplan, Isparta'daki uçak kazasında ölenlerle ilgili ortaya atılan iddialar çerçevesinde şüpheli bir durum olup olmadığının da açıklanmasını istedi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim