Yüksek kazançlı bir iş modeli olarak görülen ‘esnaf kurye modeli’ ile kuryeler kendi motorlarıyla işlerini sürdürüyordu. Akaryakıta gelen ve gelmesi beklenen zamlar, artı masraflarının artması motor kuryeleri gün geçtikçe zora sokuyor. 2013’ten beri motor kuryelik yapan Gökay Başar, pandemi döneminden sonra kişilerin kendi işlerini bırakıp bu sektöre yöneldiğini fakat şimdilerde durumun tam tersine döndüğünü söyledi.

“ÖNCEDEN İŞLETMELER KURYE BULAMIYORDU”

Pandemiden sonra pek çok kişinin kendi işini bırakıp ‘esnaf motor kurye’ sektörüne yöneldiğini söyleyen Başar, “Pandemiden sonra ‘motor kurye’ popüler bir meslek oldu. Önceden işletmeler kurye bulamıyordu. Bulabilmek için ise iyi ücretler teklif ediyorlardı. Kazancı da iyi olunca çok fazla rağbet oldu bu sektöre. Başka meslekleri bırakıp motor kuryeliğe başlayan çok arkadaşım var. Çoğu iyi kazancı var diye mesleğini değiştirdi. Bu sefer bir bolluk oldu. Çok fazla kurye olunca da işletmeler artık ‘nasıl olsa kurye bulabiliyorum’ mantığıyla daha düşük ücretlere yöneldi” diye konuştu.

GELİR GİDERİ KARŞILAYAMAZ HALDE

KKM’nin cazibesi bitiyor KKM’nin cazibesi bitiyor

Gelirinin giderlerini aşmaya başladığını ifade eden Başar, “Pandemiden sonra özellikle ‘esnaf kurye’ modeli patladı ülkemizde. Böyle olunca herkes kendi motoruyla çalışıyor, artık sigortalı çalışan kalmadı. Kuryelerin neredeyse yüzde 90-95’i esnaf kurye modelinde kendi motorlarıyla çalışıyor. Tüm masrafları kendine ait; benzini, yemeği, Bağkuru, motorun bakımı, masrafları… Ekonominin getirdiği durum, akaryakıt zamları maalesef zorluyor bizi. Aldığım gelirden çok giderim artmaya başladı. Bu yüzden işi bırakanlar çok fazla oldu” dedi.

“PEK ÇOK KİŞİ İŞİ BIRAKIYOR”

Motor kurye sektöründe işi bırakan sayısının günden güne arttığını dile getiren Başar, “Büyük firmaların çoğunda zam ücretleri çok düşük kaldı. Son bir yıldır, ekonominin de geldiği noktadan sonra pek çok kişi işlerini bırakıyor ve diğer sektörlere yöneliyor. Tam tersi bir durum olmaya başladı. Asgari ücrete yapılan zamların da altında minimal zamlar yapılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

“2-3 GÜNDE BİR ÖLÜM HABERİ ALIYORUZ”

Motor kurye sektörünün yakın zamanda erime noktasına geleceği vurgusunu yapan Başar, “Son 6 aydır, Eskişehir’de yüzde 25-30’u işe bırakmaya başlamıştır. Şu anda idare etmeye çalışıyoruz ama özellikle kış geldiği zaman çoğu kuryenin dayanamayacağını düşünüyorum. Bu sektör yavaş yavaş eriyecek. En kötü 2-3 günde bir kurye ölüm haberi alıyoruz. Aldığımız ücret, verdiğimiz emeğin ve canımızı tehlikeye atmanın karşılığını vermiyor” şeklinde konuştu.