Geride bıraktığımız 2022 yılı her açıdan zorlu bir seneydi. Bir taraftan pandeminin yaralarını sarmaya çalışan insanlık, diğer bir taraftan ise Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaşın psikolojisiyle mücadele etmeye çalıştı. Ancak bu iki durum sadece psikolojik sorunlar ortaya çıkarmakla kalmadı ve satın alma gücünde önemli gerilemelere de neden oldu.

Her ne kadar insanların satın alma gücündeki gerileme bölgeden bölgeye farklılık gösterse de değişmeyen bir şey var o da geçtiğimiz yıl iğneden ipliğe her şeyin fiyatları önemli oranlarda zamlandı. Tabi son zamanların en popüler servisleri arasında gösterilen dijital içerik platformları da bu zamlardan nasibini almıştı. Ancak anlaşılan 2023’te de benzer durumları yaşamaya devam edebiliriz. Bunun sinyali ise ünlü dijital içerik platformu HBO Max’ten geldi.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamaya göre Discovery Plus ile kurduğu ortaklık sayesinde 2024 yılından itibaren bambaşka bir isimle yayın hayatına devam edecek olan HBO Max, dün itibariyle kullanıcılarına kötü bir haber verdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre reklamsız abonelik paketinin fiyatı %7’lik zam oranıyla 14,99 dolardan 15,99 dolara çıktı.

Bir dolarlık artış her ne kadar çok fazla gibi görünmese de bu zammı tutar yerine oran olarak okumak daha doğru olacaktır ve %7’lik gayet ciddi bir zam manasına geliyor. Bakalım diğer dijital içerik platformları yeni yılda nasıl bir fiyatlama politikası takip edecekler?