Birçok insan nasıl para kazanılacağını biliyor ancak bu denklemin küçük bir kısmı. Parayı zamanla nasıl çoğaltacağınızı ve bir şeye ne zaman para harcamanız ve harcamamanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Yemen hükümeti, BM'nin ateşkesi uzatma önerisine olumlu yaklaşıyor Yemen hükümeti, BM'nin ateşkesi uzatma önerisine olumlu yaklaşıyor
Cardone Capital'in CEO'su, 10X Kuralı kitabının yazarı Grant Cardone, yedi özel şirkete ve 3,6 milyar dolarlık proje portföyüne sahip. Diyor ki: ‘’Milyonlarca dolarlık bir net değere ulaşmadan önce 20 yıl deneme yanılma yapmam gerekti. Muazzam bir disiplin uygulamam ve gelir getiren varlıklara mümkün olduğunca çok para yatırmam gerekiyordu.Şimdi kurduğum şirketlerden ve sahip olduğum 12.000 apartmandan pasif gelir elde ediyorum.’’

İşte Grant Cardone’un genç yaşta takip ettiği ve zengin olmasına yardımcı olan popüler olmayan dört para ve harcama kuralı:

1. Akıllı para harcayın

Grant Cardone bu konuda, ‘’Bazı arkadaşlarım daha fazla para kazanmaya başlar başlamaz kendilerini lüks arabalar, tekneler ve Paris gezileriyle ödüllendirirlerdi.

Ama kendime bir kural koydum: Pahalı bir saat hatta bir ev almak için iki katı para biriktirmem gerekiyordu. Bu beni bir şeye aşırı para harcamaktan kaçınmamı sağladı ve aynı zamanda gerçekten ihtiyacım olup olmadığını düşünmem için bana zaman verdi.

Genel yaşam kalitem üzerinde sınırlı etkisi olan tek seferlik büyük satın alımlara nakit bırakmak yerine, kazancımı işimi geliştirmeye ayırmaya odaklandım.’’

2. Kiralayabileceğiniz hiçbir şeyi satın almayın

‘’Milyoner olma yolunda çalışırken satın alacağım tek büyük bilet, kiralayabileceğim ticari mülkler gibi nakit akışımı artırabilecek şeylerdi.

Kiralayabileceğim hiçbir şeyi (ev veya araba gibi) satın almadım, böylece sahip olmayla ilişkili daha yüksek aylık ödemelerden ve bakım maliyetlerinden kaçınabildim.

Örneğin 2012 yılında evimi sattım ve yaklaşık 10 yıl kiralık evlerde yaşadım. Bu, para kazandıran gayrimenkullere yatırım yapmak için daha fazla para kazanmamı sağladı. Çok para biriktirdikten sonra nakit parayla bir ev satın aldım.

Bugüne kadar hala arabalarımı kiralıyorum. Ancak, faturayı daha uygun hale getirse bile, hiçbir zaman 24 aydan fazla bir kontrat uzatmam. İki yılda çok şey değişebilir ve ihtiyaçlarımı karşılamayan bir arabaya takılıp kalmaktan kaçınmaya çalışıyorum.’’

3. Başkalarını etkilemek için para harcamayın

‘’Amacım her zaman ailem için iyi bir miras yaratmak olmuştur. Bu benim için ihtiyacım olmayan şeyleri satın almaktan daha önemliydi.

Bu yüzden bir şeye param yettiğinde bile, sadece akranlarımı etkilemek için satın almadım. Bunun yerine, daha yüksek oranda yatırım yaptım ve servetimi inşa ettim.

Artık pahalı şeyler alacak param olsa da, kendimi hâlâ oldukça tutumlu görüyorum. Gösterişli olmayı umursamıyorum ve imkanlarımın altında yaşamaya çalışıyorum.’’

4. Sadece pasif gelirinizi harcayın

‘’İşimden yılda 100.000 dolar ve pasif gelir olarak yılda 20.000 dolar kazansaydım, temel yaşam masraflarımın ötesindeki şeylere yalnızca 20.000 dolar harcamaya çalışırdım.

Tüm bu kurallar büyük miktarda disiplin gerektirir ve herkes için olmayabilir. Bazen, neden bu kadar çok çalıştığımı ama emeğimin meyvelerinin tadını çıkaramadığımı merak ederdim.

Ancak yirmi yıldır bu kurallara uyduğum için birkaç büyük durgunluktan ve küresel bir salgından başarıyla çıktım.’’