Endemik türleri koparmanın cezası ise… Endemik türleri koparmanın cezası ise…
Tüm dünyanın gözü Kahramanmaraş merkezli depremden gelecek haberlerde. Yerli basının yanı sıra yabancı ajanslar da deprem bölgesinden çarpıcı kareler servis ediyor. AFP muhabirinin paylaştığı bir fotoğraf depremin çaresizliğini gözler önüne seriyor.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem, daha önce görülmemiş geniş bir coğrafyada yıkıma neden oldu. Doğu Anadolu Fayı, Malatya'dan Antakya'ya kadar 300 km'lik bir hat boyunca kırıldı. Sarsıntılar, Suriye, Irak. Lübnan, Ürdün ve Mısır'da da hissedildi. İtalyan yetkililer ise tsunami uyarısı yaptı ancak ilerleyen saatlerde uyarıyı geri çekti.

İlk depremi, en büyüğü 6.6 olmak üzere 145 artçı sarsıntı izledi. Depremin şoku henüz devam ederken öğleden sonra 13.24’te Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi. Ankara ve Samsun'da hissedilen ikinci depremde, ilk depremde hasar almış binalar tamamen yıkıldı. Deprem nedeniyle tüm Türkiye'de 7 gün süreyle milli yas ilan edildi.

EN ACI KARE

Arama kurtarma çalışmaları devam ederken bir babanın çaresizliği AFP muhabirinin objektifine yansıdı. Baba Mesur Hancer, depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta yıkılan evlerinin enkazında ölen 15 yaşındaki kızı Irmak'ın elini bir an olsun bırakmadı.

Baba Mesut Hancer, kızının cenazesinin enkaz altından çıkarılmasını beklerken bir yandan da elini tutuyor.

Deprem bölgesindeki arama kurtarma ekipleri, soğuk hava koşullarıyla ve artçı depremlerle mücadele ederek enkaz altındakileri kurtarmaya çalışıyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada depremden etkilenen 10 ilde 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini belirtti.