Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Hazine ve Maliye bakanlıkları tarafından yürütülen çalışmalarla ısı yalıtımını sağlamak amacıyla başlatılan paketle, 50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli yüzde 0.99 faizle kredi kullanımı sağlanacak.

 Enerji verimliliğini sağlamak için atılan adımlar arasında ‘Konutlarda Isı Yalıtım Kredi Paketi’ de yer alıyor. Çünkü binalarda ısı yalıtımının yapılmasıyla en az yüzde 35 tasarruf sağlanabileceği öngörülüyor.

Krediden yararlanmak isteyenler, ilk olarak yalıtım firmalarıyla Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne uygun olarak yalıtım sözleşmesi yapacak.

Krediyi Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank kullandıracak.

Kredinin yüzde 60’ı yalıtım sözleşmesinin ibrazıyla, kalan yüzde 40’ı da proje tamamlanıp enerji kimlik belgesi alınmasıyla kullanılabilecek.

HER YIL 300 BİN KONUT

Paketle her yıl 300 bin konutun ısı yalıtımı yaptırması, 2024 sonuna kadar en az 1 milyar metreküplük doğalgaz tasarrufunun sağlanması hedefleniyor.

Isı yalıtımı olmayan bir hanenin yıllık doğalgaz faturası 6 bin 656 lira oluyor. Yalıtımla yüzde 35 tasarruf sağlanırsa fatura, yıllık 2 bin 330 lira, aylık 194 lira azalıyor.

Paketle 20 bin lira kredi çeken bir hane, aylık 468 lira ödüyor. 274 lira fazla ödeyerek ısı yalıtımı yaptırabiliyor.