Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç ve BİM Marketleri İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç'ın dün, '7.Private Label Zirvesi'nde yaptığı açıklama sosyal medyada gündem oldu.

Konuşmasında medyaya yönelik sektörel eleştirilerde bulunan Galip Aykaç, "Tüketici fiyat endeksi, TÜİK açıkladı bunu; yüzde 80.21, üretici fiyat endeksi yüzde 143.75, dokuzuncu ay, yüzde 83.45 tüketici, yüzde 151.50 üretici. Onuncu ay yüzde 85.51 tüketici yüzde 157.69 üretici fiyatı, soruyorum buradan. Acaba bu aradaki rakamlarımı biz mi yanlış okuyoruz? Bunun doğrusunu söyleyecek olan var mı? Gıda perakende sektörünün kar edenlerinin en yükseğinin ettiği kar yüzde 4'tür. Bu yüzde 4'ün tamamını da verseniz enflasyon aşağıya gelmez. İşte söylediğiniz yüzde 85, yüzde 80'e gelir. Bunu bile bile bire alıp üçe satıyorlar, bire alıp, dörde satıyorlar diyecek kadar alçalan gazetecilere, oda başkanlarına diyorum ki bu algı operasyonunuzun vatandaşta karşılığı yoktur. Hala halka açık olan bizim gibi şirketlerin(BİM), bizim bir farkımız var. Bu farkımız masraf yapımızı başkalarından çok daha iyi kontrol etmemizden gelen bir farktır. Brüt kar marjımız 17.5. Yani 100'e aldığımız bir malı 117.5'e satıyoruz. Yahu nerede burada bire alıp üçe, üç kata satılan fiyat? Nerede öyle bir ürün?" ifadelerini kullandı.

ADETA MEYDAN OKUDU
Konuşmasının devamında sert açıklamalar yapan ve adeta meydan okuyan Aykaç, "Tüketici Hakları Derneği Başkanı televizyonda açıklama yapıyor, 'Halktan alıyorlar 100'e, satıyorlar 400'e' diyor. Kendisinin mail adresini buldum, ona mail attım ama hala cevabını alamadım. Dedim ki, 'bizi ikiyle üçle uğraştırma, öyle büyük kar marjlı yerler varsa söyle de biz de oralara yatırım yapalım' dedik. Bu gazetecileri himaye edenlere, onlara bu şekilde işlem yapın diyen, perde gerisinde bizi hedef gösterenlere, aslında sizi hedef gösterenlere diyorum ki: Bizim ülkeyi yönetenlerle bir sorunumuz yok. Bir sorunumuzun olmasına müsaade de etmeyeceğiz. Bunu buradan çok açık söylüyorum. Biz bu ülkenin temel taşlarıyız. Bu temel taşını yerinden oynatmaya da bunların güçleri yetmez. Bu kriz bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu memlekete, bir binanın temel taşına bir kürekle harç, ben koyayım demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmaları yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzla cevap vereceğim bunu bilesiniz" diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Galip Aykaç'ın adeta meydan okurcasına sarf ettiği sözler gün boyunca sosyal medyada gündemin ön sıralarına yer alırken çok sayıda tepki de geldi.

Tepkiler üzerine gün içerisinde BİM'in sosyal medya hesabından "zorunlu açıklama" başlığıyla yumuşak tonda ve teknik bir açıklama geldi.

fi4omuvwqai476h.jpgfi4omuxxeaawdmp.jpg

semih-yalcin-mhp-haberturk-fox-oda-tv.jpg

MHP'Lİ YALÇIN'DAN AYKAÇ'A ÇOK SERT TEPKİ: "SALYALARINI AKITMIŞ"

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, Galip Aykaç'a sosyal medyadan çok sert cevap verdi.

Yalçın paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Kur'an-ı Kerim yakılmasıyla ilgili akılalmaz sözler 'Üzüldüyseler 100 tane daha yakın' Kur'an-ı Kerim yakılmasıyla ilgili akılalmaz sözler 'Üzüldüyseler 100 tane daha yakın'

"1-BİM İcra Kurulu Üyesi sıfatını taşıyan Galip Aykaç nam ahlaksız ve edepsiz hortumcu, piyasa spekülasyonuyla ceplerini dolduran bazı süpermarketlerin kirli oyunlarının Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli tarafından ifşa edilmesinden ötürü salyalarını akıtmış.

2-Yıllardır halkın sırtına kene gibi yapıştıkları vatandaşın kanını emen asalaklar, bundan böyle MHP’yi karşılarında bulacaklar.

3-Uzunca bir süredir petrol fiyatları düşüşte iken, enflasyonun ateşi düşme eğilimindeyken, döviz kuru yatay seyir izlerken; halkın ihtiyaç duyduğu temel gıda ürünlerine her hafta insafsızca zam yapan haramzadelerin, artık amansız hasmıyız.

4-Fiyatlarla keyfî olarak oynayıp hayat pahalılığını körükleyen, akıllarınca halkı infiale ve kaosa sevk ederek iktidarı düşürme planları yapan, bitip tükenmek bilmeyen kazanma hırslarıyla FİYAT TERÖRÜ yaratan FETÖ yanlısı siyaset ve piyasa simsarlarına aman vermeyeceğiz.

5-Piyasadaki olağan dışı fiyat artışlarının müsebbip ve müşevviki bazı süpermarketlerin ortak hareket ederek halkın ekmeğine uzattıkları haris ve tecavüzcü elleri kıracağız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız.

6-Kirli ellerini cebimizden çekmeyen, Kırk Haramiler misali her köşe başını tutan, FETÖ’vari çıkar ortaklığı oluşturarak bize tuzak kurmaya yeltenen bazı süpermarketlerin spekülatör sahipleriyle yöneticilerine karşı aziz milletimizi uyanık olmaya davet ediyoruz."

3. ÇEYREKTE 1,78 MİLYON TL KÂR

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada BİM'in 2022 yılının 3. çeyreğinde 1 milyar 780 milyon TL net dönem kârı elde ettiği bildirilmişti.