Hollanda Mali Piyasalar Kurumu'ndan edinilen bilgiye göre, hisse satışı 17 Şubat'ta gerçekleşti. Bloomberg'in 17 Şubat'ın hisse kapanış fiyatlarını baz alarak yaptığı hesaplamaya göre, dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi Heineken'den alınan hisselerin toplam değeri 902 milyon dolardı.

Microsoft'un kurucusu ve ünlü iş insanı Bill Gates’in hisselerin bir kısmını doğrudan kendisinin, bir kısmını da hayır işleri için eski eşi Melinda Gates'le birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla aldığı belirtildi. Vakıf, temmuzda alkol tüketiminin yarattığı sağlık risklerine dair bilimsel bir araştırmayı fonlamıştı.

Independent Türkçe'nin haberine göre vakıf, basın kuruluşlarının sorularını cevaplamadı. Gates, 2018'de Reddit'te düzenlenen bir sohbet oturumunda ‘bira içicisi olmadığını’ ifade ederek, “Beyzbol maçı gibi bir şeye gitmişsem, havaya girmek için bira içerim” demişti.

Bill Gates, 2007 yılında da Meksika'nın en büyük bira üreticilerinden Femsa'dan 392 milyon dolarlık hisse satın almıştı.