• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bilirkişi Evcil'den korkup çekildi

  04.03.2008 10:20
  Erol Evcil’in 48 milyon YTL’lik kara para dosyasını inceleyen bilirkişi heyeti, ancak 16 gün dayanabildi
  Bilirkişi Evcilden korkup çekildi
  Bilirkişi Evcil'den korkup çekildi Bilirkişi Evcil'den korkup çekildi Bilirkişi Evcil'den korkup çekildi

  5 emekli Sayıştay denetçisinden oluşan heyet, "gelen telefonlar ve görüşme talepleri" yüzünden çekilmek istedi. Fakat mahkeme reddetti

  Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Erol Evcil"in yargılandığı “Bozuk Para Operasyonu” davası İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi"nde devam ediyor. Aralarında Nilüfer Turizm"in sahibi Hüseyin Kayapalı ile oğlunun da bulunduğu 210 sanığın “silahlı örgüte üye olmak, çete kurmak ve kara para aklamak” suçlarından yargılandığı davanın son duruşmasında, dosyanın bilirkişiler tarafından incelenmesine karar verilmişti.

  Özel ulakla gönderildi

  İstanbul mahkemesi, normal uygulamalardan farklı olarak 96 klasörden oluşan dosyayı özel mühürlü bez torbalara koyarak, zabıt katibiyle elden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi"ne gönderdi. Dosyanın emekli ya da çalışan en az 5 kişiden oluşacak Sayıştay denetçisine inceletilmesi istendi. İddianamede belirtilen "suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak" suçu kapsamında mal varlığı ya da para ile bu miktarın net olarak tespit edilmesi söylendi. Dosyaların da yine aynı şekilde, aynı görevliyle elden gönderilmesi, raporun ise 14 Mayıs"ta yapılacak duruşma öncesi mahkemeye iletilmesi talep edildi.

  "İnceleyemiyoruz"

  Ankara 11"inci Ağır Ceza Mahkemesi de 25 Ocak"ta ulaştırılan dosyalar için Sayıştay emekli uzman denetçileri Mehmet K., Mustafa G., Bülend İ., Selahi Necdet Ç. ve Necdet Ö."yü bilirkişi olarak atadı. Ancak heyet 16 gün sonra mahkemeye bir dilekçe göndererek, çekilme talebinde bulundu. Dilekçede, “Kurul olarak tarafımıza vaki telefon aramaları ve görüşme talepleri nedeniyle konunun sağlıklı olarak incelenip rapor düzenlenmesi olanağı kalmadığı kanaatiyle bilirkişilikten çekildiğimizi takdirlerinize arz ederiz” yazıyordu. Dilekçenin ekinde, dava dosyası da mahkemeye iade edildi.

  Mahkeme reddetti

  Bilirkişilerin çekilme talebini reddeden mahkeme, dosyayı yeniden aynı bilirkişilere verirken, dosyanın geniş kapsamlı olması nedeniyle bu heyete 2 bankacının daha katılmasına karar verdi. Bu arada emekli 5 Sayıştay denetçisinin çekilmesine neden olan olayın araştırılması için de suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

  Soruşturma yapılacak

  Denetçiler kendilerini arayan kişiler hakkında detaylı bilgi vermezken, suç duyurusunun ardından başlayacak soruşturmada, ifadelerine başvurulup, ayrıca arayan numaraların tespitine gidileceği bildirildi. Soruşturmada suç unsuruna rastlanırsa, bu olayla ilgili olarak dava açılabilecek.

  21 YIL HAPSİ İSTENİYOR

  18 Ağustos 1994 tarihli mahkeme kararıyla soyadını Eşrefoğlu olarak değiştiren Erol Evcil, 210 sanıkla birlikte yargılanıyor. Halen Kandıra Cezaevi"nde yatan Evcil"in 21 yıla kadar hapsi isteniyor.

  "Saltanat içinde kral gibi yaşıyor"

  Erol Evcil"in de aralarında bulunduğu 211 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, Evcil tarafından oluşturulan organizasyonun en az 48 milyon YTL kara para akladığı öne sürülüyor ve “Üzerindeki kıyafetleri yurt dışından getirilen, aralarında ünlü sanatçıların da bulunduğu kişilerle birlikte olan ve bir kısım masraflarını karşılayan, telsizli korumalarıyla dolaşan, otellerin kral dairelerinde konaklayan, kısacası yakın adamı, örgüt üyesi Cengaver Yetim"in tabiriyle "saltanat içinde yaşayan" Erol Evcil"in hileli yöntemlerle devleti ve kurumlarını yok sayarak krallık benzeri bir hayat sürdüğü açıkça görülmektedir” ifadeleri de yer alıyor.

  Vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim