• BIST 98.035
 • Altın 259,867
 • Dolar 5,7078
 • Euro 6,4100

  Bilim dünyasında yeni keşif: Ölmüş domuz beyni canlandırıldı

  19.04.2019 10:12
  ABD'li bilim adamları kesimhaneden aldıkları 32 domuzun beynini, kesim işleminden 4 saat sonra kısmen canlandırmayı başardı
  Bilim dünyasında yeni keşif: Ölmüş domuz beyni canlandırıldı
  Bilim dünyasında yeni keşif: Ölmüş domuz beyni canlandırıldı Bilim dünyasında yeni keşif: Ölmüş domuz beyni canlandırıldı Bilim dünyasında yeni keşif: Ölmüş domuz beyni canlandırıldı

  Yale Tıp Fakültesi'nde görevli uzmanlar, kesimhaneden aldıkları 32 domuzun beynini, kesim işleminden 4 saat sonra geliştirdikleri bir sisteme bağladı.

  Domuz beyinlerine 6 saat boyunca sentetik kan içeren özel ve onarıcı sıvı kokteylinin ritmik pompalandığı, bu sürenin sonunda hücre ölümünde azalma, damarlarda iyileşme ve beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan bağlantılarda kısmi hareketlilik gözlendi.

  Beyinlerin ayrıca damarların genişlemesini sağlayan bir ilaca normal tepki verdiği, oksijeni, neredeyse normal bir beynin kullandığı miktarda harcadığı tespit edildi. Bilim adamları, çalışmanın amacının bilinci yerine getirmek olmadığının, domuz beyinlerinde farkındalık anlamına gelen geniş çaplı elektriksel aktiviteye rastlanmadığının altını çizdi.

  Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan çalışmada, ölümden uzun süre sonra belirli beyin fonksiyonlarının canlandırılıp canlandırılmayacağının keşfinin hedeflendiği kaydedildi. Bilim adamlarının bundan sonraki aşamada, özel sıvının 6 saatten uzun süre pompalanması durumunda beyin fonksiyonlarında değişim yaşanıp yaşanmayacağını araştırmayı planladığı belirtildi.

  ÖLÜM AŞAMALI GERÇEKLEŞİYOR

  Araştırma ekibinden Nörobilim Uzmanı Profesör Nenad Sestan, "Beyinde hücre ölümü, düşündüğümüzden daha uzun bir zaman aralığında meydana geliyor. Gösterdiğimiz şey, hücre ölümünün aşamalı, kademeli bir süreç olduğu ve bu süreçlerin bir bölümünün ötelenebileceği, korunabileceği, hatta tersine çevrilebileceği" ifadelerini kullandı.

  Ölümün tanımı konusunda soru işaretlerine yol açması beklenen çalışmanın, Alzheimer ve inme gibi hastalıklara yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği ifade ediliyor.

  AA

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim