Askeri tesisler sivil vatandaşlara açıldı Askeri tesisler sivil vatandaşlara açıldı
Ödeme verilerini çalan Bankacılık Truva Atları yoluyla gerçekleştirilen saldırıların sayısının 2022'de 2021'e kıyasla iki katına çıkarak yaklaşık 20 milyona ulaştığını bildirdi. Bu yıl bankacılık kimlik bilgileri hırsızlığına yönelik bu aktif kampanyaya ek olarak siber suçlular yeni dolandırıcılık planları da geliştirdi. Bunlar arasında ilk kez Black Friday’de kullanılan ve Şimdi Satın Al Sonra Öde (BNPL) hizmetlerinden yararlanan bir kimlik avı türü dikkat çekiyor. Tüm bunlar ve daha fazlası Kaspersky'nin Kasım ayı indirim sezonunda kullanıcıları güvende tutmayı amaçlayan "2022 Black Friday sezonunda müşteriler nasıl dolandırıldı" raporunda yer alıyor.

BANKA HESABINIZ BOŞALABİLİR

Kullanıcı bir çevrimiçi mağazaya göz attığında, Truva Atı kullanıcının web sitesindeki formlara girdiği tüm verileri kaydediyor. Bu, siber suçluların kredi kartı veya banka hesap numarasına, son kullanma tarihine, CVV'ye ve kurbanın sitedeki oturum açma kimlik bilgilerine erişebileceği anlamına geliyor. Bu bilgileri ele geçiren saldırganlar, bunları kullanıcının banka hesabını boşaltmak, kart bilgileriyle alışveriş yapmak veya Dark Web mağazalarında verileri satmak için kullanabiliyor.

TEKLİFİ KAÇIRMAMA TUZAĞI

İndirim sezonu alışveriş yapanların ve perakendecilerin ilgisini çekiyor. Bu dönem aynı zamanda çevrimiçi alışveriş yapanları tuzağına düşürmekten çekinmeyen siber suçluların da favorisi. Siber suçlular hızla sona erecekmiş gibi görünen ilgi çekici sahte teklifler oluşturuyor. Bu senaryoda kullanıcının satılan ürünleri ücretsiz veya düşük fiyata almak için acele etmesi gerekiyor. Burası, siber suçluların bedava ürünlere düşkün olan ve verilerini girdikleri siteye dikkat etmeyen müşterileri yakaladığı yer.