• BIST 109.330
 • Altın 156,188
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bilgilendirme toplantısı

  31.03.2010 15:54
  2010 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde makine ve ekipman alımlarının desteklenmelerinden yararlanmak üzere başvurular başladı.
  Bilgilendirme toplantısı
  Bilgilendirme toplantısı Bilgilendirme toplantısı Bilgilendirme toplantısı

  Konuyla ilgili tebliğ 18 Mart 2010 tarihinde yayınlanırken; başvurular tebliğ tarihini takip eden 45 günde yapılıyor. Bu anlamda başvurular İl ve ilçe Tarım Müdürlüklerine 3 Mayıs 2010 tarihine kadar yapılabilecek. Desteklemeler 32 makine ve ekipmanı kapsıyor. Desteklemelerden çiftçi kayıt sisteminde yer alan gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler, Türk Ticaret Kanununda tanımlanan şirketler yararlanabiliyor.
  2010 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi konusunda Aydın İl Tarım Müdürlüğü, ilçe Tarım Müdürlükleri ile birlikte üreticileri bilgilendiriyor. Aydın Merkez, Didim"de yapılan bilgilendirme toplantılarından sonra Söke"de bir toplantı düzenlendi. Söke Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda konuşmacı olarak Aydın İl Tarım Müdürlüğü Destekleme Şube Müdürü Mustafa Aslan yer aldı.
  Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak, daha kaliteli ve Pazar isteklerine uygun üretimin yapılmasının amaçlandığını belirten Mustafa Aslan; “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı makine ve ekipman alımlarının desteklenmesine ilişkin usul ve esasları içermektedir” dedi.
  Yayınlanan tebliğde; “Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50"sine hibe yoluyla destek verilir. Mal alım tutarları piyasa rayiçlerini geçemez. Hibeye esas tutar gerçek kişiler için mal başına 50 Bin TL ve tüzel kişiler için mal başına 100 Bin TL"yi geçemez. Basınçlı sulama sistemleri başvurularında gerçek kişiler için 100 Bin TL, tüzel kişiler için 200 Bin TL"yi geçemez. Mal alım bedellerinin bu miktarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanır” deniliyor.
  Destekleme kapsamındaki alet ve ekipmanlar şunlar; Anıza direkt ekim makinesi, Arıcılık makine ve ekipmanı, Balya makinesi, Basınçlı sulama sistemi kurulması, Canlı balık nakil tankı, Çayır biçme makinesi, Çeltik fide dikim makinesi, El traktörü, File sistemi kurulması, Biçer bağlar, Hububat harman makinesi, Lazerli tesviye aleti, Mısır hasat tablası, Mibzer, Motorlu tırpan, Pamuk toplama makinesi, Pancar söküm makinesi, Patates söküm makinesi, Pülverizatör, Rüzgar makinesi, Sap parçalama makinesi, Sap toplamalı saman makinesi, Silaj makinesi, Soğuk hava tesisatlı taşıma aracı, Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, Gübre dağıtma makinesi, Taş toplama makinesi, Diskaro-Goble, Yem hazırlama makinesi, Zeytin hasat makinesi, Koyun kırkma makinesi, Tambur Filtre. -iha

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim