ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomilerde yüksek seyretmesine rağmen ABD'de düşüş gösterdiğini ve ailelere "nefes alma alanı" sağladığını ifade etti.

Biden, Beyaz Saray'da ekonomiye ve enflasyonla mücadeleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülke ekonomisine ilişkin art arda 6 aydır güzel haberlerin geldiğini belirten Biden, enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,5'e indiğini anımsattı.

Biden, "Enflasyon, dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomilerde yüksek olmasına rağmen Amerika'da her ay düşüyor ve ailelere gerçek bir nefes alma alanı sağlıyor." diye konuştu.

Enflasyondaki düşüşün en büyük nedeninin benzin fiyatlarındaki azalış olduğunu kaydeden Biden, gıda enflasyonunun da yavaşladığına işaret etti. Enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ilişkin verilerin de sevindirici olduğunu, çekirdek enflasyonun bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini kaydetti.

Öte yandan, Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin ulusal satış vergisine yönelik bir tasarıyı oylamaya hazırlandığını belirten Biden, bunun zengin kesim için vergileri düşürürken orta sınıf için vergileri artıracağını anlattı. Biden, bu yasa tasarısının "masasına gelmesi" halinde veto edeceğini söyledi.

Kaynak: Ekonomim