İşte ruh halinizi iyileştirebilecek, hafızanızı keskinleştirebilecek ve beyninizin en yüksek verimlilikte çalışmasına yardımcı olacak yiyecekler... 

1. Baharatlar

Baharatların lezzet katmasının yanı sıra antioksidan özellikleri de vardır. Başka bir deyişle, beynin zararlı şeylerle savaşmasına yardımcı olur ve bu nedenle dokulara zarar verebilecek stresi önler. Mesela zerdeçalda yer alan kurkumin kaygıyı azaltmak için idealdir. Ya da safran tüketmek depresyon semptomlarını önem ölçüde azaltır.

2. Fermente gıdalar

Bazı örnekler: sade yoğurt, kefir, lahana turşusu, kimchi ve kombucha’dır. Bunların hepsi sağlıklı bağırsak fonksiyonunu geliştirebilen ve kaygıyı azaltabilen canlı bakteri kaynaklarıdır. Beyinde fermente gıdalar çeşitli avantajlar sağlayabilir. Fermente gıdalar beyni koruyabilir, hafızayı iyileştirebilir ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir. Probiyotik açısından zengin yoğurt diyetinizin güçlü bir parçası olabilir. 

3. Bitter çikolata

Bitter çikolata bol miktarda antioksidan içerir, yeter ki koyu renkli maddelere sadık kalın ve çok fazla şeker içermediğinden emin olun. Antioksidan etkisi yüksektir. Düzenli tüketilen bitter, sizi kalp hastalıklarından da koruyabilir.

4. Avokado

Avokado, uygun beyin fonksiyonu için önemli. Yüksek miktarda magnezyum içerir.

Avokadoyu zeytinyağı ile karıştırıp, püre haline getirip, tost üzerine sürerek lezzetli hale getirebilirsiniz.

5. Fındık

Kuruyemişler, temel vitamin ve minerallerin yanı sıra beynimizin iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlara sahiptir. Örneğin, Brezilya fıstığındaki selenyum.

Atıştırmalık olarak veya salatanıza veya sebze garnitürünüze ekleyin. Kuruyemişler, mağazadan satın alınan versiyonlardan çok daha az şeker ve tuz içeren ev yapımı bir granola veya iz karışımında bile birleştirilebilir.

6. Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşillikler, bunama ve bilişsel gerilemeye karşı koruma sağlayan besinler olan E vitamini, karotenoidler ve flavonoidler içerir. Diğer bir faydası ise, kırmızı kan hücresi oluşumunda önemli olan doğal B9 vitamini formu olan inanılmaz bir folat kaynağı olmalarıdır. Ispanak, pazı ve karahindiba yeşillikleri gibi yeşillikler de mükemmel bir folat kaynağıdır!