• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Beyanname uyarısı

  02.03.2009 14:31
  Aydın Vergi Dairesi Başkanı Mesut Yılmaz; Mart ve Nisan aylarında beyanname verecek olan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin beyannamelerini gözden geçirmeleri ve ödenmesi gereken vergileri tam ve doğru olarak beyan etmeleri gerektiğini belirtti.
  Beyanname uyarısı
  Beyanname uyarısı Beyanname uyarısı Beyanname uyarısı

  Mükelleflere yönelik olarak oluşturulan veri tabanındaki bilgilerin risk analizine tabi tutularak belirlenen riskli sektörlere önümüzdeki dönemlerde vergi incelemesi yönünde program yapılacağını hatırlatan Mesut Yılmaz, “Mart ve Nisan aylarında beyanname verecek olan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimizin beyannamelerini gözden geçirmeleri ve ödenmesi gereken vergileri tam ve doğru olarak beyan etmeleri gerekiyor. İşyeri ve konut kira gelirleri elde eden mükelleflerimiz de Mart ayında GMSİ beyanlarını tam ve doğru olarak beyan etmeli. Bankalar aracılıyla yapılan kira ödemelerinin beyanlarla uyuşup uyuşmadığına ilişkiler yapılacaktır. Bu nedenle mükelleflerimizin cezai yaptırıma muhatap olmamaları için kira gelirlerini noksansız beyan etmeleri faydalarına olacaktır” dedi.
  Tahsilat Genel Tebliği ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Yılmaz, “B-4 Tahsilat Genel Tebliği kapsamında tecil ve taksitlendirmede bulunan mükelleflerin en fazla 2 taksidi geç ödeme hakları bulunuyor. Yıllık yüzde 3 faiz uygulamasından faydalanılabilmesi için taksitlerin düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Aksi halde uygulamadan yararlanma hakkı sona eriyor. Bu borçların aylık yüzde 2,5 gecikme zammı ile birlikte ödenme durumunda kalacaklar ve haklarında 6183 sayılı kanun hükümlerine göre takibat işlemi yapılacak ve çok yakın bir zamanda e-haciz uygulaması başlayacaktır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim