• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Besyo'ya 900 başvuru

  31.08.2009 13:23
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu’na (BESYO) giriş için düzenlenen özel yeten sınavları bugün başladı.
  Besyoya 900 başvuru
  Besyo'ya 900 başvuru Besyo'ya 900 başvuru Besyo'ya 900 başvuru

  120 öğrencinin alınacak olduğu meslek yüksek okuluna giriş için 900 kişinin müracaat etmesi sınavın yapıldığı alanın etrafında yoğun kalabalığın oluşmasına neden oldu.
  ADÜ Kapalı Spor Salonunda yapılan yetenek sınavlarında öğrenciler kondisyon, yetenek ve çeşitli dallarda sınavlara tabi tutulacak. Alınacak öğrenci sayısının çok üstünde başvuru olması dolayısıyla seçici kuruldaki kişi sayısının artırıldığı bildirilirken, 900 kişi arasından en iyileri seçilerek 120 kişi üniversiteli olacak.
  Özel yetenek sınavları hakkında bilgi veren ADÜ BESYO Müdürü Yar. Doç. Dr. Reşat Kartal, çevre üniversitelerle kıyaslandığında aldıkları müracaat rakamlarının diğerlerine oranla iki üç katı olduğunu dile getirdi. Bu durumun kendileri için sevindirici olduğunu ifade eden Reşat Kartal, “Okulumuzun gerek yeni tesislere kavuşması, gerekse bünyesinde bulundurduğu öğretim üyelerinin kalitesinden dolayı bu kadar yoğun bir taleple karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Muğla"ya 350, Denizli"ye 300 ve Manisa"ya da 450 müracaat olmuş. Bize ise şuan itibariyle yetenek sınavımıza girebilmek için 900 öğrenci başvuruda bulundu. Biz de bu durumda ince dokuyup, sık eleyeceğiz. Öğrenciler arasından en yeteneklilerini seçmek için seçici kuruldaki görevli sayısını yükselttik. Dışardan değerli spor hocalarını getirdik. Hepside en iyi olanları seçmek ve öğrencilerin hakkını vermek için yapılıyor. Başvuruların çok fazla olması dolayısıyla sınavların 5 gün sürmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

  BAYILMALARI ÖNLEMEK İÇİN SINAVLAR KLİMALI SALONDA YAPILIYOR
  Genelde gazetelerde yetenek sınavlarının haber konusu olmadığını daha çok bayılanların habere konu olduğunu ifade eden BESYO Müdürü Reşat Kartal, sınavlarda ciddi sağlık sorunları yaşamamak için bu yıl yetenek sınavlarını klimalı kapalı spor salonunda yaptıklarını söyledi. Salona belirli sayıda öğrenci alarak içerisini havasız bırakmamaya özen gösterdiklerini ifade eden Kartal, “Açık alanda yapılacak olan kızlarda 800 metre erkeklerde ise bin 500 metre koşuları zorunlu olmadığı için bu yıl yetenek sınavı programından bu koşuları kaldırdık. Sıcakların halen çok yüksek olması sebebiyle gerek bayılmaları, gerekse sıcaktan doğabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına üniversitemiz bünyesindeki klimalı ve havalandırmalı kapalı spor salonumuzda yetenek sınavlarını yapıyoruz. Bugüne kadar hep gazetelerde ya da televizyonlarda "Bayıltan sınav" şeklinde haberle karşılaştık. Ve televizyonlarda sıcakta yerlerde yatan kızlarımızın nahoş görüntülerini izledik. Biz bu yıl yetenek sınavımızı klimalı bir kapalı spor salonunda yaparak bunun önüne geçmeyi planladık” dedi.

  SON DAKİKAYA KADAR ANTRENMAN
  ADÜ BESYO"ya müracaatın çok fala olması nedeniyle yetenek sınavlarında öğrencilerin bir birlerini geçebilmek için sınavın yapılacağı kapalı spor salonu etrafında antrenman yapmaya devam ederken, bazı öğrenciler güneşten korunmak için ağaçların altında sınav sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. BESYO"ya girebilmek için yüzlerce öğrenci ve onlarla birlikte sınavın yapılacağı alana gelen aileleri kapalı spor salonun etrafında yoğun bir kalabalık oluşmasına neden oldu. Sabah saatlerinde başlayan yetenek sınavlarının ilk gününde sabahtan öğleye kadar kız öğrencilerin 100 metre zik zak koşusu yapılırken, öğleden sonra erkeklerin 100 metre zik zak koşusu yapılacağı öğrenildi.
  ADÜ BESYO"ya müracaat ederek sınava girmeye hazırlanan öğrenciler rakiplerinin çok olmasından korkmadıklarını fakat iyi olanın hakkının verilmesini istediklerini dile getirdiler. Sınava giren bayan öğrencilerden Seher B. herkes için hayırlı olması temennisinde bulunurken, “Buraya gelen herkes sporcu. Eminim ki herkes elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Çünkü herkes buraya emellerini ulaşmak için geldi. Herkesin bir hayali var. Herkesin hakkında hayırlısı neyse o olsun” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim