• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Beşinci paketin ilk ayrıntıları

  22.03.2009 17:47
  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, 5. tedbir paketinde yapmayı planladıkları çalışmaların, finans ilişkilerinin yeniden kurulması, borçların yeniden yapılandırılması ve yeniden can suyu desteğinin verilmesi olduğunu söyledi.
  Beşinci paketin ilk ayrıntıları
  Beşinci paketin ilk ayrıntıları Beşinci paketin ilk ayrıntıları Beşinci paketin ilk ayrıntıları

  Bakan Çağlayan, Ak Parti Keçiören Belediye Başkanı adayı Mustafa Ak ile birlikte Etlik'te partinin seçim bürosunun açılışına katıldı.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, “kredi kartlarıyla ilgili yeni bir düzenleme olacak mı” sorusu üzerine, şu an için böyle bir çalışmanın gündemde olmadığını, ihtiyaç duyuldukça yeni tedbirler alınabileceğini belirtti.

  Şu anda üzerinde çalıştıkları en önemli konunun reel sektörle mali sektör arasında bozulmuş olan finansman ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:

  “Diğer taraftan firmalara yeni işletme sermayesi verilmesi noktasında çalışmalar devam ediyor. Tüm iş aleminin finans sektörüyle olan probleminin çözülmesi gerekiyor. Bu noktada Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in üzerinde çalıştığı bir konu var. Önümüzdeki günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında görüşüldükten sonra gündeme gelecek. 5. pakette yapmayı planladığımız çalışmalar finans ilişkilerinin yeniden kurulması ve borçların yeniden yapılandırılması ve yeniden can suyu desteğinin verilmesidir.”

  Bakan çağlayan, önümüzdeki günler için esnaf ve sanatkarlara da müjde vermek istediğini belirterek, şöyle devam etti:

  “KOSGEB Kanunu'ndan sadece imalatçılar kredi alabiliyordu, yeni düzenleme ile inşallah 1 Nisan'da TBMM'de kanun çıkınca KOSGEB'den bakkal, manav, minibüsçü, taksici, ticaret erbabı olan, hizmet erbabı olan sanayi ve imalatçıların tamamı bu kredilerden faylanabilecek, bunun üzerinde çalışmalar devam ediyor.”

  “ÖTV'DE SÜRE UZATIMI YOK”

  Bir gazetecinin, ÖTV'de 3 aylık sürenin uzatılıp uzatılmayacağını sorması üzerine de Bakan Çağlayan, süre uzatımının kesinlikle söz konusu olmadığını, bu konuda bir beklenti olmaması gerektiğini ifade etti.

  Bakan Çağlayan, otomotiv sektöründeki ÖTV indirimleriyle stokların neredeyse tükendiğine, ağır vasıta ve ticari araçlarda da bu konuda çalışmalarının sürdüğüne işaret etti.

  Geçen hafta otomotiv sektöründeki yöneticilerle bir araya geldiğini anlatan Çağlayan, şunları söyledi:

  “Şu anda Tofaş başta olmak üzere Türk Fiat fabrikaları çıkartmış oldukları veya ücretsiz izne ayırdıkları işçileri yeniden çağırdılar. Bu ÖTV uygulaması gösterdi ki, bizim vatandaşımızda para var, yastık altındaki para psikolojik olarak ekonomik tedbir aldığınız zaman hemen ekonominin içine girebiliyor. Araba alıcılarının yüzde 80-90'ı kendi öz kaynağıyla para alıyor, yani bankalara kredi için başvuranların sayısı oldukça az.”

  “BANKALAR, TÜKETİCİ KREDİSİNDE ŞEFFAF OLACAK”

  Dün yayımlanan ve “kredi reklamlarında her türlü masrafın aylık ve yıllık yüzde değerinin açık ve anlaşılır biçimde belirtilmesini zorunlu hale getiren, tüketicilerin kullandıkları kredilerde karşı karşıya kalacakları maliyetleri net olarak görebilmelerine olanak sağlayacak” bakanlık genelgesini hatırlatan Çağlayan, “Değerli vatandaşlar bundan sonra bankalara gittiğiniz zaman bankalar size reklamda verdikleri rakamla uyguladıkları rakamları farklı uygulayamayacaklar” dedi.

  Artık bankaların kredi kullanacak vatandaşlara hangi miktarda faiz kullandırmayı taahhüt etmişse, o miktarda kredi kullandırabileceğini belirten Çağlayan, “Ekspertiz var, komisyon var, dosya masrafı var gibi hiçbir ad altında yeniden masraf talep edemeyecekler” diye konuştu.

  Bankaların, tüketiciden, kredi kullanandan hangi anlamda ne kadar kredi faizi istiyorsa, bunun tamamını çok şeffaf, çok net şekilde duyuracağını ifade eden Çağlayan, vatandaşların da bu faizlere bakarak, kredi kullanacaklarını söyledi.

  Bankalara da çağrıda bulunan Çağlayan, “Merkez Bankası faizleri ardı ardına düşürüyor. Şimdi burada bankalara da görev düşüyor. Bankalarımız topladıkları mevduatta bu faiz düşüklüğünü yansıtıyorlar, ancak bankalarımıza diyorum ki, kredi kullanımında da bu faiz düşüşünü yansıtın” dedi.


  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim