• BIST 106.849
 • Altın 151,441
 • Dolar 3,6736
 • Euro 4,3236

  Belediye'de mutlu son!

  16.02.2011 11:46
  Kuşadası Belediyesi ile Belediye İş Sendikası Aydın Şubesi arasında 2 yıllık toplu sözleşme imzalandı.
  Belediyede mutlu son!
  Belediye'de mutlu son! Belediye'de mutlu son! Belediye'de mutlu son!

  Sözleşmeye göre Kuşadası Belediyesi çalışanları iki yıl için yüzde 22 zamlı maaş alacaklar. 290 belediye işçisi, toplu iş sözleşmesinde mutlu sona ulaşılmasını Belediye Başkanı M. Esat Altungün ve sendika yöneticileriyle birlikte davul-zurna eşliğinde hayal çekerek kutladı.

  Kuşadası Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında gerçekleşen görüşmelerin olumlu geçmesinin ardından Kuşadası Belediyesi Başkanı M. Esat Altungün"ün onayıyla anlaşmaya varıldı.

  Anlaşma sonrası Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ile Belediye İş Sendikası Aydın İl Şube Başkanı Hidayet Yaman, toplamda yüzde 22"lik zammı içeren 2 yıllık toplu iş görüşmesi sözleşmesini imzaladı.

  “ KUŞADASI TÜM TÜRKİYE"YE ÖRNEK OLDU “

  İmza töreninin ardından toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde mutlu sona ulaşılmasıyla birlikte Kuşadası Belediyesi"nde çalışan 290 işçi belediye önünde davullu zurnalı kutlama yaptı. Belediye işçileri yüzde 22 zammı onaylayan Belediye Başkanı M. Esat Altungün ve sendika yöneticileriyle birlikte davul-zurna eşliğinde halay çekti.

  Düzenlenen kutlama etkinliğinde konuşan Belediye İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman, imzalanan toplu iş sözleşmesi ile Kuşadası Belediyesi"nin tüm Türkiye"ye örnek olduğunu belirterek, “ Ülkemizin içinde bulunduğu sorunları göz önüne alacak olursak, Kuşadası"nda bugün bir bayram sevinci yaşatıyoruz.

  Bayram sevincini bize yaşatan sayın belediye başkanımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. İşte Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Belediye Başkanı, Kuşadası yönetimi, hizmette ediyor, çalışanların haklarını da ödüyor, örnek başkan, örnek belediye, ben fazla bir şey söylemiyorum.

  Başkanım bizlere, alın terine ve emeğe saygı gösterdiğiniz için çalışanları enflasyon karşısında mağdur etmediğiniz için her ne olursa olsun zihniyetleri kötü de olsa çıkardıkları yasalar karşısında bizleri koruduğunuz için bizlere güvence verdiğiniz için tüm çalışanların aileleri adına , çalışanlarım adına sizlere teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.

  Türkiye genelinde 3 bin 200 belediyeye örnek olacak bir sözleşmeye imza attık, 2 yıllık imzaladık. Geçekten enflasyon baz alındığında çok, çok iyi bir sözleşmeye imza attık, bu sizin hakkınız, ananızın ak sütü gibi helal, karşılığını veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz, buna hiç kimse de engel olamayacak, Kuşadası"ndan Türkiye"ye sesleniyoruz, bizleri örnek alın Esat Başkanı örnek alın, çalışmalarınızı bu yönde devam ettirin “ dedi.

  BAŞKAN ALTUNGÜN, “ ŞİMDİ KUŞADASI"NA DAHA ÇOK HİZMET ZAMANI “

  Daha sonra konuşan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde mutlu sona ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, kutlamalar için toplanan belediye çalışanlarına seslendi. Göreve geldikleri 2009 yılından bu yana iki yıla yaklaşan bir süre birlikte mesai yaptıklarına dikkati çeken Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “Neredeyse 2 yıldır birlikte mesai yapıyoruz.

  Bizde sizin gibi mesai yapıyoruz. Hatta mesai bittikten sonra da gece yarılarına kadar çalışarak, Kuşadası halkına verdiğimiz sözleri, taahhütü Allah"ın izni ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunları yaparken, vatandaştan aldığımız her kuruşu dikkatli kullanarak hizmet etmeye çalışıyoruz.

  Bunun yanında sizleri de bu hayat pahalılığına rağmen, bu yaşam koşulundaki zorluklara rağmen, aslında talep ettiğiniz zammın çok yüksek olmamasını bilmemize rağmen, sendika başkanı ve sendika temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte bu işin makulünü ve sizi de sıkıntıya sokmayacak şekilde olanını belirleyip, altına beraberce imza attık.

  Gönlümüz bu yaşam koşulları içerisinde bu zorluklar içerisinde daha fazlasını verebilmek. Gönlümüz bunu arzu ediyor. Dünya görüşümüz bunu istiyor, vicdanımız bunu istiyor ama başka bir gerçek var, rakamlar, bütçe, ayakla yorgan meselesi “ dedi.

  Görece geldiklerinde belediyenin personel giderinin gelirin yüzde seksenini oluşturduğuna dikkati çeken Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “ Hep ifade ediyorum, sizler çok daha iyi biliyorsunuz, göreve geldiğimizde personel giderimiz gelirimizin yüzde sekseniydi.

  O şartlar içerisinde zam yapabilmek mümkün bile değildi ama 2 yıla ulaşmadan gelirimiz içerisindeki personel giderimizi yüzde 45 yüzde 47"ler seviyesine indirebildik. Amacımız yüzde 30"lara vardırmak. O zaman elimiz de daha rahat olabilir, o zaman biraz daha fazlasını verme noktasında, vicdanen zaten rahatız ama matematiksel olarak ta rahat olmamız lazım, kasamız rahat olması lazım.

  Bütçemiz rahat olması lazım, muhasebedeki arkadaşlarımızın cetveli doldurması önemli değil, banka hesabına paranızın yatması önemlidir. Hangi şartlarda nasıl bir belediye aldığımızı çok iyi biliyorsunuz ama hiçbir şey yapmadık her ay aylığınızı eksiksiz yatırdık.

  Birileri ücretler ödenemez dediklerinde bile biz ödedik, kışta, kıyamette ödedik. 1. dönemimizdi yeniydik demedik ama ödedik. Değerli arkadaşlarım bundan sonra da Allah"ın izni ile aylıklarınızın ödenmesinde bir sıkıntımız olmaz.

  Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin mutlu bir şekilde sonuçlanmasının ardından sıranın Kuşadası halkına daha iyi hizmet vermeye geldiğine değinen Başkan Altungün, konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “ Değerli mesai arkadaşlarım, biz hep birlikte tek bir şeyi başarmalıyız, nasıl ki ayın sonunda aylığımızı alma gibi bir hakkımız varsa, aldığımızı sağlık sıhhat içerisinde yeme gibi bir hakkımız varsa mesai de bulunduğumuz sürece de Kuşadası halkına yaraşır hizmet verme gibi bir görevimiz var.

  Bizim kaytarmaya hakkımız yok. Bizim mesaimizi harcamaya, boşa geçirmeye hakkımız yok, ya ben şöyle veya böyle yaptım, 30 günümü şu veya bu şekilde tamamlayayım, aylığımı alayım, deme hakkımız yok. Biz bunları söylersek doğru yapmayız. Hem insan olarak doğru yapmayız hem vicdanen doğru yapmayız.

  Biz mesai yi harcamak zorundayız. Biz Kuşadası Belediyesi"nin kuruşuna zeval vermeme gibi bir görevimiz var. Gelen her vatandaşımıza eşit davranma gibi bir görevimiz var, bir sorumluluğumuz var. Efendim Türkiye"nin neresinden gelen olursa olsun hangi siyasi partiye sahip olursa olsun, Kuşadası Belediyesi"nin kapısından giren herkese eşit muamele yapmak zorundayız, aynı düzeyde davranmak zorundayız.

  Bugüne kadar bu hizmet anlayışımızda hiçbir olumsuzluk olmadı, herhangi bir şikayet almadık, zaten artık birbirimizi tanımaya başladık. Birbirimizin yoğurt yiyiş biçimini öğrenmeye başladık ve bu öğrendikçe düzene girmeye başladık ama daha arzu ettiğimiz yerde değiliz, daha Kuşadası Belediyesi"ni kurumsal niteliğine kavuşturamadık, daha tam kurumsallaşamadık, hangi işlerin ne kadar zaman da ve ne kadar çabuk biteceği konusunda, vatandaşa verdiğimiz taahhütlerimizi daha tam tutamıyoruz.

  Bu konuda en büyük çaba sizlerden. Bunun nasıl olacağı ne şekilde olacağı verdiğimiz eğitim çalışmaları ile anlatılıyor ama 2011 yılı Kuşadası Belediyesi"nin yüzde yüz kurumlaşması gereken yıl. Bu yıl yüzde yüz kurumsallaşmak zorundayız. Bütün birimler hangi kurallar içerisinde çalışması gerektiğini net bilecek.

  Yönetmeliklerimiz net olacak, performans ölçümlerimiz olacak. Şu birim daha az çalışıyor, bu birim daha çok çalışıyor, onun göstergesini Belediye Başkanınızın cümleleri değil performans ölçüleri gösterecek ve inanıyorum ki ondan sonra Kuşadası halkına daha fazla mesai harcayacağız, daha fazla hizmet vereceğiz ve hep birlikte başaracağız, başarmamız gereken tek şey var, Kuşadası"nı kazandırmak.

  Nasıl ki her ay sonu bizler aylık alarak kazanıyorsak, ana hedefimiz Kuşadası"nı kazandırmak, idealimiz bu. Ben hem sendika başkanına hem temsilci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Her sözleşme dönemini davullarla zurnalarla kutlamak istiyoruz. Çok güzel oldu sağolun, aylıklarınızı güle güle harcayın, çoluk çocuğunuzla kazasız, belasız, hastalıksız, güle güle harcayın “

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim