banner158

Belediyecilik Sadece Su Parası mı?

Ülkemizde belediyeciliğin tarihi yaklaşık 150 yıldır. Belediyecilik o günden bu güne kabuk değiştirmiştir. Yol, su, elektrik, ulaşımdan sosyal belediyeciliğe uzanan bir süreci hep birlikte gördük. Artık eski belediyecilik anlayışı yerini yeni belediyecilik anlayışına bıraktı. Temel belediyecilik hizmetleri asli görev olarak kendine yer bulurken "önce insan" anlayışı belediyelerde kendine daha fazla yer bulmaya başladı.
Durum böyle iken hala temel belediyecilik hizmetlerini kendi yol haritasının ana unsuru gören siyasilerimiz var. Hala yerel yönetim işini ülkenin bekası gören sığ politikacılar var. Hala halkı kendi partisinin adayına mahkum sanan politikacılar var. Bu kişiler siyasetçi değil, politikacı gibi düşünüp politikacı gibi davranıyorlar.
Bunlardan birisi de bürokrasiden gelip sonradan siyasete atılan Aydın milletvekilimiz ve şimdilerde Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Sayın Mustafa Savaş.
Sayın Mustafa Savaş adaylık sürecinde yaptığı çalışmaları bürokrat havasında götürüyor. İzlediği yol sanki belediye başkanlığı için değil, milletvekilliği çalışması gibi. Hal böyle olunca izlenen yol doğrudan onu başarısızlığa götürüyor.
Hani derler ya, "iğneyi kendine batır çuvaldızı başkasına" hesabı kendi partisinin halkın ekonomisine yaptığı ekonomik zararları görmeden bir su parası tutturmuş gidiyor.
Su parasında indirim bir belediyecilik projesi değildir, sadece küçük bir tarife değişikliğidir. Ortaya halka dokunacak, halkın ekonomik ve sosyal hayatına değer katacak projeler koyar ve Büyükşehiri alırsın. Sadece su parasını indirmeyi teklif ederek iki bin nüfuslu beldelerde başarılı olabilirsin, milyonluk büyükşehirlerde değil.
Üstelik karşısındaki rakibi ülkenin en çalışkan ve sosyal belediyecilikte ülkenin en başarılı Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu iken. Sayın Mustafa Savaş 2014 seçimlerinde yine Sayın Özlem Çerçioğlu’nun rakibi idi. Sayın Mustafa Savaş bu seçimde ağır bir yenilgi almış, 100 bin oy farkı yemişti. Geçen bu süreçte Sayın Özlem Çerçioğlu, öyle hizmetler üretip, öyle projeleri hayata geçirdi ki, bırakın Aydın'ı, Türkiye’de ses getirdi.
2014 de 100 bin oy farkı ile hüsrana uğrayan Mustafa Savaş su parasını saymazsak, bu güne kadar doğru dürüst projeler açıklayıp vaatlerde bulunamadı.
Nasıl bulunsun ki? Sanki seçim bitse de gitsek havasında çalıştığı her halinden belli oluyor. Rakibinin gücünü biliyor, seçimi kaybettiğinde siyasi hayatının tehlikeye gireceğini de biliyor. Rakibi Sayın Özlem Çerçioğlu halka çok iyi dokunuyor ve karşılığını da başarı olarak geri alıyor.
Yapabileceğim diyebileceği şeylerin çoğunu Sayın Özlem Çerçioğlu şimdiden başarı ile uyguluyor.
Ülkenin en çalışkan başkanı kabul edilen Sayın Özlem Çerçioğlu; kültürden sanata, üreticiden tüketiciye, sağlıktan spora, karayolundan deniz yolu ulaşımına, alt yapıdan üst yapıya, kanalizasyondan arıtmaya, içme suyundan seraya her şeyi hem de dört dörtlük yapıyor ya da projelendiriyor.
Bir de "zillet" konusu var. Yerel seçim olsa bile bu seçimde yine ittifaklar söz konusu. AKP ve MHP Cumhurbaşkanlığı seçiminden kalan "Cumhur İttifakı" olarak söylemlerde bulunuyor. Bu partiler ittifak deyince doğal olarak aynı seçimde "Millet İttifakı" CHP ve İyi Parti tarafından oluşturuluyor. Ne var ki AKP ve MHP bu ittifakı "Millet" değil, "zillet ve illet" olarak nitelendiriyor. Gelelim Aydın’a;
2018 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı %40,1 oy aldı, HDP %10,1 ve Millet İttifakı ise %50.25 oy aldılar. Şimdi Sayın Mustafa Savaş seçimi kazanacaksa "zillet veya illet" olarak adlandırdıkları kitleden oy alması gerekiyor. Şimdi kendisine sormak gerek, partisi tarafından hakarete uğrayan seçmen size neden oy versin? Bu hakarete rağmen size oy verip sizi Büyükşehir Belediye Başkanı yaparsa bu hakaretler daha da artmaz mı? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu demezler mi?

Bu arada Sayın Mustafa Savaş gittiği bir belediye işletmesinde baltayı taşa vurmuş, siyasetin sert yüzü ile yüzleşmiş. Toplumsal değerleri alaşağı edersiniz sonucuda böyle sert oluyor. Kadın çalışana göreve gelince kimseyi işten çıkarmayacağım deyince, çalışan kadın; “4 yıl önce Cumhur İttifakı adayınız bizi kapının önüne koydu, yıllardır mahkeme ile uğraşıyoruz, sağolsun Sayın Özlem Çerçioğlu bize sahip çıktı", dedi. Kıssadan hisse.
Sonuç olarak, Ankara’dan gelen ve rolüne ısınamayan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Mustafa Savaş halktan kopuk ilerliyor, hata yapıyor ve sağlıklı proje üretemiyor. Bu şartlarda mevcut başkan Sayın Özlem Çerçioğlu’nu yenmesi mümkün görünmüyor. Umarım Ankara'ya döndüğünde Aydın için "devlet eli değecek" sloganını yerine getirir de, onu önümüzdeki süreçte hizmetlerinden ötürü kendisini Aydında yaşayanlar olarak iyi yad ederiz.
Ak koyun ak bacağından kara koyun karabacağından asılır. (Atasözü)

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!