• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  Belediye KÖYTAŞ'a talip

  25.03.2008 20:10
  Nazilli İlçesi'nde son günlerde önemli tartışmalara neden olan KÖYTAŞ fabrikasında çalışan işçilerin sorunlarına çözüm bulunması için Nazilli Belediyesi yeni bir proje hazırladı.
  Belediye KÖYTAŞa talip
  Belediye KÖYTAŞ'a talip Belediye KÖYTAŞ'a talip Belediye KÖYTAŞ'a talip

  Nazilli Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenen toplantıda belediyenin bu girişimi hakkında fabrika çalışanlarına bilgi verildi. Toplantıya Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, Nazilli Belediye Başkanı Aytekin Kaplan, İsabeyli Belediye Başkanı Kuvvet Erim, fabrika çalışanları, tarafların avukatları katıldı.
  Toplantıda konuşan işçi temsilcisi avukatlar, KÖYTAŞ işçilerinin yaşadıkları güç koşulları dile getirdi. İşçilerin yaklaşık 30 milyon YTL'ye yakın alacakları olduğunu ifade eden avukatlar, fabrikayı işleten işadamı Alaattin Çalışkan'ı suçladılar. Avukat Namık Kemal Karamercan açıklamasında “Bizim üzüntümüz Sayın Alaattin Çalışkan'ın göz göre göre hukukun boşluklarını değerlendirerek, KÖYTAŞ'ın haklarını çiğnemesi. Kendisinin fabrikanın içinin boşalttığı resmi belgelerle kanıtlanmıştır. Bu gidişle KÖYTAŞ'ın bir hurda yığını makine haline gelmesinden kuşku duyuyoruz” dedi.
  KÖYTAŞ'ın İsabeyli Beldesi sınırları içerisinde olduğuna dikkat çeken İsabeyli Belde Belediye Başkanı Kuvvet Erim de, “Bizimde kendilerinden alacaklarımız mevcuttur. Artık biz alacaktan vazgeçtik. Bundan sonra tek isteğimiz halkın parasıyla kurulan yarım asırlık KÖYTAŞ'ın bir an önce satılıp, tekrar istihdam sağlanmasıdır” dedi.
  KÖYTAŞ'da yaşanan sorunların çözümü ve işçilerin haklarını alabilmesi için çeşitli çözüm arayışları içerisinde olduklarını ifade eden Nazilli Belediye Başkanı Aytekin Kaplan ise “Alaattin Çalışkan son günlerde konuyla ilgili olarak zaman kazanma hesaplarını sürdürüyor. KÖYTAŞ'ın tekstil hizmeti veren bir fabrika halinde çalışacağına kesinlikle inanmıyorum. KÖYTAŞ'ta kısa gün ticaretlerinin hesapları yapılmaktadır. Şu andaki durumda KÖYTAŞ'a 5-6 milyon YTL değer biçiliyor. Eğer bu gerçek olursa Nazilli Belediyesi olarak KÖYTAŞ'ı satın almaya hazırız” diye konuştu.
  AK Parti iktidarı olarak ülke genelindeki haksızlıklarla mücadele de önemli bir mesafe aldıklarını dile getiren AK Parti Aydın milletvekili Ahmet Ertürk de konuşmasında, “Hiç kimsenin hukuku yanıltmasına izin verdirmeyiz. Alaattin Çalışkan'la ilgili olarak, Ankara'ya döner dönmez gerekli işlemleri bizzat takip edeceğim. İlgili mahkemece KÖYTAŞ'a Zeki Özkan diye bir kayyumun atandığını öğrendim. Kayyum nerede? Alaattin Çalışkan'ın KÖYTAŞ'a girmeye bile hakkı yok. Yasal prosedürün uygulanması için ne gerekiyorsa, Nazilli ve KÖYTAŞ işçilerimiz adına bunu yapacağım” ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim